هاست داخلی یا خارجی

هاست داخلی یا خارجی؟ کدام بهتر است؟

یکی از مسائلی که کاربران هنگام شروع تهیه پیش نیاز های میزبانی خود با آن رو به رو هستند انتخاب بین هاست داخلی یا خارجی می باشد. اما تفاوت هاست داخلی با خارجی در چیست؟ و کدام یک برای میزبانی وب سایت شما مناسب تر است؟

در ابتدا قبل از پاسخ به این پرسش ها بهتر است تعریفی از هاست داخلی (هاست ایران) و هاست خارجی (هاست آلمان، هاست فرانسه، هاست امریکا و …) داشته باشیم.

به سرورهای هاستی که سرور آن ها در داخل کشور باشد هاست ایران یا هاست داخل می گویند و سرورهای هاستی که سرور آن ها خارج از کشور باشد هاست خارج می گویند.

برای انتخاب سرویس میزبانی مناسب، لازم است ابتدا نیازها و انتظارات خود از سرور را به طور کامل مشخص کنید و سپس با توجه به ویژگی های خاص هرکدام از این هاست ها اقدام به تهیه هاست مورد نظر خود کنید.

هاست های داخل و خارج ایران هرکدام مزایای خاص خود را دارند که در ادامه به این مزایا می پردازیم.

مزایای هاست داخل (هاست ایران):

امنیت بالاتر اطلاعات 

اولین پارامتری که در انتخاب بین هاست داخلی یا خارجی باید به آن توجه داشته باشید امنیت اطلاعات است.

اگر وب سایتی دارید که اطلاعات بسیار حساس و مهمی دارد بهترین انتخاب ممکن برای شما، هاستینگ داخل ایران خواهد بود. البته باید به این موضوع توجه داشت که مساله امنیت این اطلاعات حساس بیشتر برای سایت های دولتی و دانشگاهی مطرح است و نه سایت های معمولی، همچنین اگر سایت فروشگاهی دارید و یا به هر دلیلی نیاز است که سایت شما به درگاه های بانکی متصل شود بهتر است از هاست داخل ایران استفاده شود.

سرعت لود یا بارگذاری سایت

سرعت بارگذاری سایت

دومین پارامتری که در انتخاب بین هاست داخلی یا خارجی باید به آن توجه داشته باشید سرعت لود یا بارگذاری سایت است.

به دلیل آنکه هاست های ایران از لحاظ مسافت فاصله کمتری با سرورهای خارج از کشور دارند در نتیجه سرعت لود سایت بر روی هاست های داخل برای کاربران ایرانی سریع تر است.

دسترسی به سایتها در صورت بروز اختلال شبکه اینترنت و یا تحریم کشور:

اختلال اینترنت

سومین پارامتری که در انتخاب بین هاست داخلی یا خارجی باید به آن توجه داشته باشید بروز اختلال در اینترنت و یا تحریم کشور است.

در صورت بروز اختلال در اینترت کشور و یا تحریم کشور خدمت رسانی هاست های خارج با اختلال روبرو می شود اما هاست های داخل به دلیل قرار داشتن در داخل کشور و استفاده از اینترنت ملی همواره به کار خود ادامه می دهند و سایت شما می تواند به کار خود ادامه دهد.

مزایای هاست خارج :

پایداری و آپتایم سرور:

آپ تایم

اولین تفاوت هاست داخلی با خارجی در پایداری و آپ تایم سرور ها می باشد.

هاست های خارج از کشور به دلیل آنکه شبکه اینترنت پایدارتری دارند و اختلالات اینترنت آن ها بسیار کمتر از اختلالات شبکه اینترنت کشورمان است آپتایم و پایداری بهتری نسبت به هاست های داخل کشور دارند.

قیمت ارزان تر هاست های خارج:

دومین تفاوت هاست داخلی با خارجی در قیمت هاست می باشد.

از آن جایی که قیمت سخت افزار های سرور و همچنین شبکه اینترنت در کشورهای پیشرفته پایین تر از قیمت سخت افزار و شبکه اینترنت ایران است بنابراین قیمت تمام شده استفاده از هاست های خارج برای شما کمتر می شود.

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو)

سئو

شاید این سوال برای شما هم پیش امده باشد که آیا قرارگیری سرور در داخل کشور موجب پایین تر بودن رتبه سایت شما در موتورهای جستجو میشود یا نه؟

در پاسخ باید گفت از آن جایی که سرورهای موتورهای جستجو در خارج از کشور قرار دارد بنبراین ایندکس کردن سایت هایی که بر روی هاست های خارج از کشور قرار دارند سریع تر انجام می شود و این مساله بر روی رتبه سایت شما تاثیر می گذارد.

در این میان برخی کارشناسان سئو معتقدند هاست داخل یا هاست خارج تنها عامل رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو نیست و می توان با استفاده از تکنیک های دیگر سئو رتبه سایت را بهبود بخشید. باید گفت این نظر چندان هم درست نیست و هیچ دلیلی وجود ندارد که شما این پارامتر سئو را نادیده بگیرید.

چنانچه شما با سئو آشنایی داشته باشید حتما می دانید که سئو یک فر آیند زمان بر است و شما در ابتدای کار (راه اندازی سایت) تعداد بسیار کمی کاربر خواهید داشت. توجه به ویژگی های هاست داخل و خارج (امنیت، سرعت، پایداری و …)  زمانی اهمیت دارد که سایت شما تعداد قابل توجهی کاربر داشته باشد و تا آن زمان این ویژگی ها اهمیت چندانی ندارند و بهتر است تمرکز شما بر روی پارامتر سئو باشد.

بنابراین چنانچه تازه اقدام به راه اندازی وب سایت خود کرده اید بهتر است در ابتدای کار (تا زمان جذب تعداد قابل توجهی کاربر به سایت) از هاست خارج برای میزبانی وب سایت خود استفاده کنید و پس از آن در صورت تمایل به استفاده از هاست داخل می توانید اطلاعات سایت خود را به هاست داخل انتقال دهید چرا که مهم ترین تفاوت هاست داخلی با خارجی در سایت های تازه تاسیس پارامتر سئو است.

نکته: انتقال هاست داخل به خارج و بالعکس در شرکت های هاستینگ معتبر به صورت رایگان انجام می شود.

نکات و توصیه های مهم برای انتخاب بین هاست داخلی یا خارجی:

1_چه هاست شما درداخل ایران باشد و چه در خارج از کشور سایت شما در سراسر جهان در دسترس خواهد بود پس از این بابت هیچ نگرانی ای نداشته باشید.

2_چه هاست خارج و چه هاست داخل از تمام دامنه ها چه داخلی (.ir) و چه دامنه های بین المللی پشتیبانی می کنند.

3_اگر سایت شما به گونه ای نیست که با موتورهای جستجو در ارتباط باشد (مانند سایت سازمان سنجش و…) می توانید از هاست داخل استفاده کنید و اگر سایت تان با موتورهای جستجو در ارتباط است بهتر است از هاست خارج استفاده کنید.

4_امکان انتقال دامنه از هاست خارج به هاست داخل و بالعکس همواره وجود دارد پس اگر تازه اقدام به راه اندازی سایت کرده اید و میخواهید در موتورهای جستجو بهتر دیده شوید توصیه می کنیم ابتدا از هاست های خارج استفاده کنید و بعد از آن که سایت شما در موتورهای جستجو به اندازه کافی دیده شد و نیاز به هاست داخل داشتید به راحتی میتوانید دامنه خود را به هاست داخل انتقال دهید. برای درک بهتر موضوع بهتر دیده شدن در موتورهای جستجو میتوانید مقاله ایندکس مطالب در موتورهای جستجو را مطالعه نمایید.

5_اگر به دنبال دریافت تخفیف 50% در محاسبه ترافیک مصرفی کاربرانتان هستید که به نام ترافیک بومی شناخته می شود یکی از پیش نیازهای آن استفاده از هاست داخل است، بنابراین اگر سایت هایی مانند دانلود فیلم و موسیقی دارید و میخواهید از ترافیک بومی استفاده کنید باید به این پیش نیاز نیز توجه کنید.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *