نرخ پرش چیست

نرخ پرش چیست؟ چگونه می توان bounce rate را کاهش داد؟

نرخ پرش یا bounce rate یکی از مهم ترین فاکتورهای سئو سایت محسوب می شود چرا که میزان تعامل کاربران با صفحات سایت را نشان می دهد. در واقع نرخ پرش یا Bounce rate تعداد کاربرانی را که با سایت ارتباط برقرار نکرده و بدون تعامل با سایت از آن خارج شده‌اند نشان می دهد. به طور مثال اگر 100 کاربر به سایت شما مراجعه کنند و 20 نفر از آن ها بدون تعامل با سایت از آن خارج شوند شما 20 درصد نرخ پرش در سایت خود دارید.

دلیل اهمیت نرخ پرش؟

ورود کاربر به سایت زمانی مفید است که با سایت تعامل داشته باشد در غیر این صورت ایجاد ترافیک برای سایت بی فایده خواهد بود و شما به هدف خود یعنی کسب در آمد نخواهید رسید. همچنین وقتی کاربر سریع از سایت شما خارج شود (نرخ پرش سایت افزایش یابد) گوگل متوجه میشود که سایت شما تنها برای موتورهای جستجو بهینه شده است و کیفیت مناسبی برای کاربران ندارد و به همین دلیل سایت شما را جریمه خواهد کرد و سایت شما رتبه خود را در موتور جستجو از دست خواهد داد. به همین دلیل مسئله نرخ پرش باید هر چه سریع تر حل شود.

عوامل بالارفتن نرخ پرش:

عوامل بالا رفتن نرخ پرش سایت

بالا رفتن نرخ پرش عوامل زیادی دارد از جمله:

پایین بودن کیفیت صفحه مورد نظر:

وقتی صفحه شما هیچ چیزی نداشته باشد که کاربر بخواهد به آن عکس العمل نشان دهد کاربر از ان خارج خواهد شد.

عدم بهینه سازی سایت برای کاربران:

هنگامی که شما سایت خود را تنها برای موتورهای جستجو بهینه کرده باشید به اختمال زیاد کاربر از سایت شما خارج خواهد شد چرا که کاربر برای هدف دیگری وارد سایت شده است و آن هدف در سایت شما وجود ندارد. به طور مثال کاربر به دنبال مقایسه دو نوع از گوشی سامسونگ است در حالی که سایت شما تنها به دنبال فروش این گوشی ها است و مقایسه ای انجام نداده است.

عدم طراحی مناسب سایت:

اگر طراحی سایت،Call to Action  ها و ساختار منوی سایت شما کاربر پسند نباشد و در کنار آن محتوای مناسبی نیز نداشته باشید کاربران زیادی بدون آن که کار خاصی در سایت شما انجام دهند از آن خارج خواهند شد.

نکته مهم: در این میان برخی خروج ها نیز کاملا طبیعی هستند و هیچ ارتباطی با بی کیفیت بودن سایت شما ندارد، به طور مثال یک کاربر به دنبال معنای یک لغت خاص می گردد و بعد از پیدا کردن معنای لغت از سایت خارج می شود. در این مورد طبیعتا کاربر چند ثانیه بیش تر در آن سایت نمی ماند و هیچ دلیلی نیز برای هیچ عکس العمل خاصی ندارد و بنابراین خروج کاربر به معنای نرخ پرش نیست. اگرچه ممکن است این مسئله در گوگل انالیتیکس به عنوان نرخ پرش نشان داده شود اما گوگل اعلام کرده است که از اطلاعات گوگل آنالیتیکس به صورت مستقیم برای رتبه بندی سایت ها استفاده نمی کند و بنابراین اگر مطمئن هستید که خروج کاربران طبیعی است پس دلیلی برای نگرانی از بابت جریمه گوگل وجود ندارد.

راه های کاهش نرخ پرش

همان طور که به اینجای کار متوجه شدید دلیل افزایش bounce rate یا همان نرخ پرش جذاب نبودن سایت برای کاربران است بنابراین باید سعی کنید وب سایت باکیفیت و جذابی را برای کاربران خود تهیه کنید. در ادامه پیشنهادهایی برای انجام این ککار ارائه می دهیم.

طراحی سایت برای صفحات موبایل:

امروزه بسیاری از کاربران برای وب گردی از موبایل استفاده می کنند، وقتی کاربری از موبایل برای وب گردی استفاده می کند دوست دارد به راحتی متن های سایت شما را بخواند و اگر مجبور شود برای خواندن آن به چپ یا راست اسکرول کند باعث نارضایتی خواهد شد. در مجموع اگر سایت شما با دستگاه های موبایلی سازگار نباشد کاربران زیادی از دست خواهید داد چرا که رفتار کاربران موبایل بار فتار کاربران کامپیوتر دسکتاپ متفاوت است. برای آشنایی با ویژگی های صفحات موبایلی می توانید بر روی راه های بهینه سازی سایت برای گوشی های هوشمند کلیک کنید.

استفاده کمتر از تبلیغات و پاپ آپ ها

بیش تر کاربران از تبلیغات متنفرند به خصوص آنکه بیش تر این تبلیغات چیزی نیستند که کاربران به دنبال آنها باشند. در این میان استفاده از پاپ آپ ها تاثیر بسیار بدتری نیز در نارضایتی کاربران دارد چرا که سایت ها به دلیل منافع این کار (کسب در آمد) تمام سعی خود را می کنند تا کاربران خود را وادار به کلیک بر روی آن ها کنند.

در مجموع زیاده روی در تبلیغات آثار مخرب زیادی دارد.

طراحی مناسب سایت و لینک دهی مناسب:

اگر سایت شما به درستی طراحی شده باشد و کاربران به راحتی بتوانند به منوهای سایت دسترسی داشته باشند و همچنین لینک های موضوعات مرتبط با صفحه سایت شما به راحتی در دسترس کاربران باشد (استفاده از Anchor text در لینک دهی) ان ها بیش تر با سایت شما تعامل خواهند کرد.

سرعت بارگذاری سایت:

سرعت بارگذاری سایت یکی از مهم ترین فاکتورهای سئو و همچنین جذب مخاطب چه برای کاربران موبایل و چه کاربران نسخه دسکتاپ است. امروزه کاربران انتظار دارند یک صفحه در مدت 2 ثانیه بارگذاری شود و اگر بارگذاری سایت 4 ثانیه طول بکشد به احتمال زیاد ان صفحه را ترک خواهند کرد.یکی از بهترین راه ها برای افزایش سرعت سایت استفاده از سایت GTmetrix است. شما می توانید با مطالعه مقاله آموزش رفع خطاهای سایت در GTmetrix – جی تی متریکس می توانید به راحتی با این ابزار قدرتمند کار کنید.

قرار دادن قابلیت جستجو در داخل سایت:

یکی از قابلیت های بسیار مهم که متاسفانه در بسیاری از سایت ها فراموش میشود قرار دادن امکان جست و جو در سایت است. با کمک این قابلیت هر کاربری که وارد سایت شما میشود و به هر دلیلی نتواند مطلب مورد نیاز خودش را پیدا کند میتواند با یک جست و جوی ساده به هدف خود برسد.

نکته: سعی کنید از جستجوهایی استفاده کنید که قابلیت یافتن کلمات مشابه را نیز دارند چرا که در کادرهای جستجو ساده ممکن است کاربر کلمه یا عبارتی را جستجو کند و به علت تنها یک حرف غلط املائی یا کوچک و بزرگ بودن کلمات مطلب مورد نظر را در سایت شما پیدا نکند. با در نظر گرفتن موارد بالا می توانید تا حد زیادی bounce rate سایت خود را کاهش دهید.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *