نام دامنه چیست

نام دامنه چیست؟

نام دامنه یا دامین یک نام یا آدرس منحصر به فرد است که کاربران از طریق آن نام منحصر به فرد به وب سایت شما دسترسی دارند. در واقع نام هر دامنه به معنای یک IP اختصاصی است و به صورت عدد وجود دارد اما از ان جایی که استفاده از نام ها باعث می شود تا راحت تر در ذهن باقی بمانند این اعداد از طریق DNS (Domain Name System) به صورت یک نام دامنه یا دامین برای کاربران نمایش داده می شوند.

ثبت نام اکثر domain ها بسیار راحت است و شما می توانید با وارد کردن برخی اطلاعات شخصی (اصالت این اطلاعات در جایی بررسی نمی شود ) و پرداخت مبلغی مشخص (با توجه به نوع پسوند) دامنه مورد نظر خود را خریداری نمایید، اما در این میان ثبت برخی دامین ها شرایط و مقررات خاصی را دارد.

به طور مثال پسوند .edu برای وب سایت های آموزشی استفاده می شود و شما تنها در صورتی می توانید از این پسوند استفاده کنید که مدارک خود را مبنی بر این که در زمینه خدمات اموزشی فعالیت می کنید ارائه دهید.

تقسیم بندی دامنه ها

دامین ها به طور کلی به 4 بخش تقسیم می شوند:

دامنه های بین المللی

دامنه هایی که در سراسر دنیا شناخته شده هستند و محبوبیت بسیار بالایی نیز دارند. دامنه های .com و .org از این دسته هستند.

دامنه های مخصوص شرکت های تجاری:

این دامنه ها بر أساس تجارت های مختلف ایجاد شده اند و هدف آن ها جبران کمبود اسامی برای دامنه ها بوده است. دامنه هایی مانند .info، ,aero، .school، .club و .bizاز این دسته هستند.

دامنه های مخصوص ارگان ها و سازمان ها:

این نوع از دامین ها مخصوص ارگان ها و سازمان ها هستند مانند سازمان های آموزشی و دانشگاه ها. .edu و .org از این دسته از دامنه ها هستند.

دامنه های بین المللی مخصوص هر کشور:

این نوع دامین ها برای مشخص شدن نام کشور و یا منطقه به کار می روند و از دو حرف تشکیل شده است. در این نوع از دامین هر پسوند به یک کشور خاص اشاره دارد. به طور مثال .ir مخصوص کشور ایران، .it مخصوص کشور ایتالیا و .fr مخصوص کشور فرانسه است. انتخاب مناسب و اصولی نام دامنه یکی از پیش شرط های توسعه هر وب سایت است و اگر نام دامنه اصولی انتخاب نشود در اینده مشکلات زیادی را برای ان وب سایت به وجود خواهد آورد. شما می توانید برای انتخاب درست و اصولی نام دامنه خود مقاله انتخاب نام دامنه بر أساس أصول سئو را مطالعه بفرمایید.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *