سندباکس گوگل چیست

سندباکس گوگل چیست و چگونه می توان اثر آن را کاهش داد؟

سندباکس گوگل (Google Sandbox) یا اثر سندباکس گوگل یکی از الگوریتم های تایید نشده گوگل است که بر روی سایت های تازه تاسیس تمرکز می کند. این الگوریتم که البته توسط گوگل تایید نشده اما بسیاری از سئوکاران حرفه ای با دلایل منطقی وجود آن را تایید می کنند اطمینان حاصل می کند که سایت هایی که تازه تاسیس شده اند در رنکینگ بالای گوگل قرار نگیرند. اما این کار به چه دلیل انجام می گیرد؟

در ادامه مقاله ساز و کار الگوریتم سندباکس و دلایل به وجود آمدن آن را بررسی خواهیم نمود.

دلیل به وجود آمدن سندباکس گوگل:

الگوریتم سندباکس گوگل این امکان را فراهم می کند تا سایت های تازه تاسیس با دقت بیش تری ارزیابی شوند و گوگل به نحو موثرتری به با اسپم ها مقابله کند. این کار گوگل کاملا منطقی است، سایتی را در نظر بگیرید که بعد از چند روز از زمان تاسیس در صدر نتایج جستجو قرار بگیرد حتی اگر محتوای این سایت کیفیت بالایی نیز داشته باشند باز هم این سوال پیش می آید که این سایت چه طور در این مدت کم تعداد زیادی بک لینک (یکی از مهم ترین فاکتورهای سئو خارج سایت) به دست آورده است؟ بنابراین کاملا منطقی است که سایت های تازه تاسیس با دقت بیش تری مورد ارزیابی قرار گیرند تا جلو اسپم ها گرفته شود.

مدت زمان اثر سندباکس گوگل:

سندباکس گوگل

اثر سندباکس گوگل ممکن است بین چند روز تا حتی 6 ماه هم طول بکشد. میزان ماندگاری این الگوریتم به فعالیت سایت بستگی دارد. هرچقدر گوگل زودتر به شما اعتماد کند این مدت زمان نیز کاهش می یابد. تجربیات سئوکاران نشان داده طول این دوره به محتوا، لینک ها، دایرکتوری ها، کنسول های جستجو، سیگنال های اجتماعی، دایرکتوری های محلی، اسناد های محلی و غیره بستگی دارد.

تذکر: سندباکس گوگل تنها یک عامل برای رتبه بندی است و شما همواره باید به تمام پارامترهای سئو توجه داشته باشید و این تصور که سایت شما تنها به علت تازه تاسیس بودن هیچ رتبه ای به دست نمی آورد اشتباه است. بنابراین سعی کنید سایت خود را از لحاظ تمام پارامترهای سئو بررسی کنید.

راه های کاهش اثر سندباکس گوگل؟

برای کاهش اثر سندباکس گوگل مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. تولید محتواهای طولانی: گوگل علاقه زیادی به محتواهای طولانی و باکیفیت دارد و اگر بتوانید محتوای طولانی تولید کنید اثر این الگوریتم کاهش خواهد یافت.
  2. به دست آوردن بک لینک های با کیفیت: اگر سایت شما بک لینک های با کیفیت به دست آورد به این معناست که سایت های دیگر به شما اعتماد دارند و بنابراین گوگل نیز به شما اعتماد می کند. البته نباید در انجام این کار زیاده روی کنید زیرا این کار باعث مشکوک شدن گوگل می شود. اگر شما بک لینک های زیادی به دست أورده باشید به این معنا است که سایت های زیادی محتوای شما را مشاهده کرده اند و سپس آن را تایید کرده اید و این مسئله برای یک سایت تازه تاسیس که بازدید زیادی هم ندارد مشکوک است.

در پایان به این نکته توجه داشته باشد که بهبود جایگاه سایت با استفاده از تکنیک سئو کلاه سفید زمان بر است و اگر سایتی بتواند در عرض چند روز تمام موارد سئو را رعایت کند طبیعی است که گوگل به این سایت شک داشته باشد و بخواهد آن را دقیق تر بررسی کند. بنابراین این کار گوگل برخورد قهر آمیز با سایت ها نیست و گوگل تنها به دنبال مطمئن شدن از محتوای سایت ها است تا تجربه وب گردی بهتری به کاربران خود ارائه کند.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *