سئو چیست

سئو چیست؟ و چه مزایایی برای کسب و کارهای آنلاین دارد؟

اگر شما هم صاحب یک وب سایت باشید و یا به نوعی با مسائل سایت سر و کار داشته باشید بارها کلمه سئو (seo) را شنیده اید. اما آیا واقعا سئو چیست؟ و چه مزایایی برای کسب و کارهای آنلاین دارد؟

Seo (سئو) مخفف کلمه Search Engine Optimization و به معنای بهینه سازی موتور جستجو است.

در واقع سئو به مجموعه أصول و قوانینی اشاره دارد که توسط موتورهای جستجو ایجاد شده اند و شما می توانید با رعایت این أصول و قوانین، پاداش خود که همان رسیدن به صدر نتایج موتورهای جستجو است دست یابید. این أصول و قوانین در بین موتورهای جستجو متفاوت است و هر موتور جستجو (گوگل، یاهو، بینگ و غیره) از قوانین سئو خاص خود استفاده می کنند (اگرچه بسیاری از قوانین مشترک هستند).

اما سوال اینجاست که دلیل به وجود آمدن سئو چیست؟ و سئو شامل چه فاکتورهایی می شود؟

دلیل به وجود آمدن سئو

اگر به سال های دور فکر کنید می بینید هنگامی که شما کلمه یا عبارتی را جستجو می کردید با انبوهی از سایت ها مواجه می شدید که هیچ ارتباطی با موضوع جستجو شما نداشتند به همین دلیل موتورهای جستجو تصمیم گرفتند با ایجاد الگوریتم های هوشمند جلو سایت های سوء استفاده کننده را بگیرند. اگر امروز شما کلمه یا عبارتی را جستجو کنید می بینید که در اغلب موارد سایت هایی که در نتایج جستجو نشان داده می شوند پاسخ گوی نیاز شما هستند و دیگر خبری از سایت های نامرتبط نیست. اگر امروزه کاربران به راحتی پاسخ جستجو خود را دریافت می کنند به این دلیل است که موتورهای جستجو سایت ها را بر اساس مجموعه قوانینی که وضع کرده اند و به سئو معروف است رتبه بندی می کنند. با توضیحات ارائه شده مشخص است دلیل به وجود آمدن سئو جلب رضایت کاربران از موتورهای جستجو است.

اما سوال اینجاست که موتورهای جستجو برای دستیابی به چنین نتایج دقیقی از چه فاکتورهایی برای رتبه بندی وب سایت ها استفاده می کنند؟

فاکتورهای سئو سایت:

اعلام دقیق فاکتورهای سئو سایت کمی دشوار است چرا که اولا هر موتور جستجو از قوانین مخصوص خود برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کند و دوما هیچ موتور جستجویی حاضر نیست در خصوص فاکتورهای سئو صحبت کند و این مسئله را محرمانه نگاه می دارد تا جلو سوءاستفاده سئو کلاه سیاه را بگیرد و بنابراین تمام فاکتورهایی که برای سئو عنوان می شود تنها بر اساس تجربیات سئوکاران است.

از آن جایی که بیش از 80 درصد کاربران ایرانی در بین موتورهای جستجو از گوگل استفاده می کنند بسیاری از سئو کاران از اصول سئو گوگل پیروی می کنند. گوگل اعلام کرده است که برای رتبه بندی سایت ها بیش از 200 فاکتور سئو را بررسی می کند. این 200 فاکتور در مجموع به دو دسته کلی سئو داخل سایت (On-site SEO)  و سئو خارج از سایت (Off-page SEO) تقسیم می شود.

سئو داخل سایت  (On-site SEO):

سئو داخل سایت به تمامی اقداماتی اشاره دارد که باید درون وب سایت انجام شود تا آن وب سایت برای کاربران و موتورهای جستجو قابل درک تر شود. سئو داخل سایت فاکتورهای بسیار زیادی را تشکیل می دهد که در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم:

استفاده ازtitle tag ، meta descriptions، استفاده از کلمات کلیدی در URL صفحات، طول مناسب لینک های داخلی، استفاده از تگ ALT برای تصاویر، بهینه سازی تصاویر، فشرده سازی کدهای CSS و Javascript، استفاده از هدر ها و بسیاری موارد دیگر (بیش از 200 فاکتور سئو وجود دارد که اکثر آن ها مربوط به سئو داخل سایت هستند).

برای دیدن مقالات سئو می توانید به بخش سئو و بهینه سازی سایت مراجعه کنید.

سئو خارج از سایت (Off-page SEO)

سئو خارج از سایت به مسائل خارج از سایت مربوط می شود. دریافت لینک از سایت های دیگر یا همان بک لینک مهم ترین فاکتور سئو خارج از سایت محسوب می شود. دسته بندی حوزه فعالیت سایت و همچنین محلی سازی وب سایت از دیگر فاکتورهای سئو خارج از سایت محسوب می شوند.

 دسته بندی حوزه فعالیت به این معنی است که اگر شما مثلا یک سایت خدماتی داشته باشید تنها با سایت های خدماتی دیگر رقابت خواهید کرد و نیازی به رقابت با مثلا سایت های خبری نیست.

در خصوص محلی سازی وب سایت نیز گوگل برای این مسئله از الگوریتم کبوتر گوگل استفاده می کند. در این روش شما به طور مثال اگر شما یک وب سایت گل فروشی داشته باشید و محدوده فعالیت شما تهران باشد، اگر محدوده فعالیت خود را به گوگل اعلام کنید، گوگل کاربران تهرانی را که دنبال خرید گل هستند به سایت شما هدایت می کند و در واقع الویت سایت شما به نسبت رقبای شما که محدوده فعالیت خود را مشخص نکرده اند بیش تر است.

مزایای سئو سایت؟

  • بررسی ها نشان می دهد که بیش از 85% بازدید و ترافیک وب سایت ها از طریق موتورهای جستجو ایجاد می شود. شما تنها زمانی می توانید این حجم از بازدیدهای موتورهای جستجو را به دست بیاورید که از سئو استفاده کرده باشید.
  • زمانی که تعداد بازدیدکنندگان شما زیاد باشد شما می توانید از این طریق با استفاده از تبلیغات درآمد کسب کنید.
  • همچنین شما می توانید تعداد زیادی مشتری جذب کنید و این به معنای کسب سود بیش تر است.
به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *