راهنمای انتخاب شرکت هاستینگ مناسب

راهنمای انتخاب شرکت هاستینگ مناسب

همان‌طور که می دانید، امروزه تعداد شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات میزبانی بسیار زیاد است و همین امر ممکن است شما را در انتخاب شرکت هاستینگ مناسب دچار سردرگمی کند. از سوی دیگر اگر این شرکت‌ها از نظرات و بازخوردهای مثبت جعلی مشتریان غیرواقعی استفاده کنند کار شما دشوارتر نیز خواهد شد.

از ان جایی که انتخاب شرکت هاستینگ مناسب نقش بسزایی در موفقیت وب‌سایت شما ایفا می‎کند و انتخاب میزبان نامناسب برای وب سایت ممکن است مشکلات متعددی را برای شما به بار آورد، در این مقاله قصد داریم ویژگی های یک شرکت هاستینگ مناسب را بررسی کنیم تا شما عزیزان بتوانید با استفاده از این راهنمایی ها میزان مشکلات خود در این زمینه را به حداقل برسانید.

در ادامه راه های شناخت شرکت هاستینگ مناسب برای میزبانی وب سایت را بررسی خواهیم نمود.

به چه نوع خدمات میزبانی نیاز دارید؟

ابتدا باید به‌خوبی همه نیازهای وب‌سایتتان را شناسایی کنید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین پلن میزبانی را برگزینید. بدون این‌که از نیازهای‌تان باخبر باشید، هرگز نمی‌توانید هاست یا میزبان مناسبی را پیدا کنید. بنابراین، قبل از هر کاری به این موضوع فکر کنید که در حال ساخت چه نوع وب سایتی هستید؟ محتوای آن را عمدتاً متن تشکیل می‌دهد یا ترکیبی از متن و فایل‌های چندرسانه‌ای؟ آیا به اپلیکیشن‌های ویندوز نیاز دارید؟ آیا به پشتیبانی یک زبان اسکریپت نویسی خاص نیاز دارید مثلا php؟ نیاز شما به امکاناتی مانند subdomain، parkDomain و … تا چه حد است؟ آیا …؟

در ادامه لینک مقالاتی که شما را در یافتن پاسخ این سوالات همراهی میکند را معرفی میکنیم.

هاست چیست؟ معرفی انواع هاست و بیان تفاوت ها

هاست داخلی یا خارجی؟ کدام بهتر است؟

راهنمای خرید هاست مناسب برای وب سایت

آشنایی با اصطلاخات متداول پلن های هاست

بعد از آشنایی با انواع هاست ها و شناخت نیازهای وب سایت خود نوبت به انتخاب شرکت هاستینگ مناسب می رسد.

ویژگی های یک شرکت هاستینگ مناسب:

یک شرکت هاستینگ مناسب باید دارای ویژگی های زیر باشد:

1_ارائه دوره آزمایشی رایگان:

ارائه دوره آزمایشی رایگان

یک نکته بسیار مهم و تعیین کننده در انتخاب شرکت هاستینگ مناسب بررسی وجود دوره آزمایشی رایگان در آن شرکت است. وجود دوره تست رایگان به معنای ان است که آن شرکت به خدمات خود اعتماد دارد و می تواند مشتریان خود را راضی نگه دارد. شما با تهیه دوره آزمایش رایگان به خوبی می توانید بیشتر ویژگی های یک شرکت هاستینگ مناسب (که در ادامه به آن ها می پردازیم) را راستی آزمایی کنید.

2_عدم وجود تبلیغات اغراق آمیز و فریبنده:

تبلیغات اغراق آمیز در برخی شرکت های هاستینگ

چنانچه شما با انواع هاست ها آشنا باشید می دانید که هر پلن هاست ویژگی هایی مانند: فضا، میزان ترافیک ماهانه، دیتابیس، ایمیل، subdomain، Addondomain، parkeddomain و… را دارد. چنانچه شما در پلن ارائه شده جدولی مانند شکل زیر مشاهده کردید کافی ست چندین ویژگی این پلن را مورد راستی ازمایی قرار دهید تا به اغراق امیز بودن یا منطقی بودن آن پی ببرید.

جدول پلن هاست

راستی آزمایی پلن های ارائه شده:

همانطور که در این شکل ملاحظه میکنید میزان فضای اختصاص داده شده به این پلن 200 مگابایت است و میزان ترافیک ماهانه، دیتابیس، ایمیل، subdomain و … نامحدود در نظر گرفته شده اند. بیایید یکی از این پارامترها را در این پلن مورد راستی آزمایی قرار دهیم. به طور مثال دیتابیس نامحدود را مورد راستی آزمایی قرار دهیم. (چنانچه با پارامترهای اساسی پلن های یک هاست و کاربرد هر کدام از ان ها در یک وب سایت آشنایی کافی ندارید میتوانید مقاله آشنایی با اصطلاخات متداول پلن های هاست را مطالعه بفرمایید.)

همانطور که می دانید فضای اختصاص داده شده در هر پلان (در این تصویر و در این مثال 200 مگابایت) شامل تمام فایل های سایت اعم از تصاویر، متن ها، اکانت های ایمیل، دیتابیس ها و … می شود. چنانچه طبق ادعای این شرکت پیش برویم ما میتوانیم تعداد نامحدودی دیتابیس ایجاد کنیم. به طور مثال ما میخواهیم 1000 دیتابیس ایجاد کنیم (چن دیتابیس نامحدود است). همانطور که می دانید دیتابیس ها نیاز به فضای ذخیره سازی دارند و چنانچه ما بخواهیم 1000 دیتابیس در این هاست ایجاد کنیم باید هر هاست به طور متوسط تنها 200 کیلوبایت از فضای هاست را اشغال کند. هر 1 مگابایت معادل 1024 کیلوبایت است در نتیجه  200*1024= 204800 کیلوبایت میشود. چنانچه 204800 (فضای ذخیره سازی) را بر 1000 (تعداد دیتابیس ها) تقسیم کنیم 204800/1000=204.8 کیلوبایت میشود. همانطور که مشاهده میکنید حجم هر دیتابیس به طور متوسط تقریبا 205 کیلوبایت است و این در شرایطی است که ما تنها بخواهیم دیتابیس ها را ایجاد کنیم و هیچ فایل دیگری در آن پلن بارگذاری نشود و البته که چنین دیتابیسی با چنین حجم کمی کاربرد چندانی هم نخواهد داشت.

نتیجه گیری:

همچنین در نظر داشته باشید که شما میتوانید به جای 1000 دیتابیس 10000 دیتابیس و یا هر مقدار دیگری را نیز در نظر بگیرید چرا که شرکت آن را نامحدود ارائه می کند و ملاحظه می کنید که چنین پلن هایی و با چنین ویژگی هایی تنها به منظور جذب مشتری ارائه می شوند و شما عملا امکان استفاده از این ویژگی های نامحدود را نخواهید داشت.

در اینجا ما یک پارامتر را بررسی کردم، شما می توانید تمام پارامترهای ارائه شده در یک پلن را مورد راست آزمایی قرار دهید و پلنی که پارامترهای آن در تناسب باشند را انتخاب کنید. به طور مثال پلنی که در آن فضای نامحدود  و یا فضای چند گیگابایتی را در کنار بقیه پارامترهای ارائه شده در تصویر ارائه داده باشد با بقیه پارامترها در تناسب است.

البته قیمت این گونه پلن ها بسیار بالاتر است و همانطور که درابتدای مقاله عنوان شد بهتر است با توجه به نیاز خود پلن مورد مناسب را خریداری نمایید.

3_بررسی کیفیت سرویس هاست (uptime) :

هیچ چیز از این مهم‌تر نیست که هاست یا میزبانی داشته باشید که هفت روز هفته، بیست و چهار ساعته کار کند، به این ترتیب، بازدید کننده‌های‌تان می‌توانند از هر منطقه‌ی زمانی در سراسر دنیا به سایت‌تان وارد شوند. کیفیت سرویس، را می‌­توان در قالب Uptime تعریف کرد. Uptime یعنی، سرورهای هاست چند درصد مواقع در دسترس هستند. توجه داشته باشید که uptime شامل مشکلات ­سایت شما و مشکلات کدنویسی که موجب لود نشدن سایت می­شود، نیست. در زمان انتخاب یک هاست، حتما بپرسید چه نوع ضمانتی در مواقع از دست خارج شدن سرور ارایه می‌­کنند. معمولا شرکت های معتبر هاستینگ این مورد (ضمانت) را در بخش قوانین و مقررات سایت خود که به منزله قرارداد بین کاربر و شرکت می باشد و در دید عموم است تشریح میکنند.

شما می توانید آپ‌تایم وب‌سایت خودتان را به کمک برخی ابزارهای آنلاین مانند Uptime Robot و Pingdom  رصد کنید.

4_بررسی امکان ارتقای سرور در هر لحظه:

یکی از پارامترهای مهم در انتخاب شرکت هاستینگ مناسب امکان ارتقاء سرور در هر لحظه است. چنانچه شما با انواع هاست ها آشنا باشید می دانید که هاست ها در انواع مختلف و در پلان های مختلف عرضه می گردند. فرض کنید شما سایتی را تازه راه اندازی کرده اید و بنابراین به یک هاست اشتراکی ارزان قیمت نیاز دارید و از آنجایی که بحث سئو و بهینه سازی سایت برای شما اهمیت دارد هاست خارج را خریداری نموده اید و بعد از گذشت 8 ماه به علت بزرگ تر شدن سایت و همچنین محبوبیت آن قصد ارتقاء هاست خود به یک پلان بالاتر و همچنین انتقال به هاست داخل را دارید. در شرکت های هاستینگ نامناسب چنانچه مدت قرارداد خرید هاست فعلی شما یک سال باشد و شما بخواهید بعد از 8 ماه سرویس خود را ارتقاء دهید این شرکت ها ابتدا هزینه 1 سال پلان فعلی را محاسبه می کنند و سپس هزینه پلان جدید پیشنهادی شما را محاسبه میکنند. در حالی که در شرکت های هاستینگ مناسب تنها هزینه 8 ماه (مدت زمانی که از پلان فعلی استفاده کرده اید) محاسبه می شود.

همچنین در شرکت های نامناسب ممکن است هزینه انتقال از هاست خارج به هاست داخل و یا بالعکس نیز جداگانه دریافت شود.

بنابراین امکان ارتقاء سرویس در هر لحظه را یکی از پارامترهای انتخاب شرکت هاستینگ مناسب قرار دهید.

5سرویس های شرکت مورد نظر چقدر متنوع است؟

ارایه سرویس‌­های متنوع و به روز، با شرایط فنی و قیمتی مختلف، نشان از گستردگی کار آن شرکت دارد. وجود أنواع هاست با پلن های متفاوت باعث می شود نیاز مشتری در هر سطحی بر آورده شود.

6_تهیه backup به صورت مداوم:

بک آپ گیری مداوم در شرکت هاستینگ مناسب

وب سایت شما دارایی شماست و وجود اشکال در وب سایت شما به معنای به خطر افتادن دارایی شماست. یک شرکت مناسب به منظم و خودکار از اطلاعات شما نسخه پشتیبان تهیه می کند و در صورت نیاز در اختیارتان قرار می دهد و در این صورت شما دیگر نگرانی برای باز گرداندن اطلاعات قبلی نخواهید داشت.

7_شرایط استرداد وجه:

قبل از خرید شرایط و قوانین استرداد وجه در آن شرکت را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که شرکت مذکور وجه شما را در مدت زمان تعیین شده بدون هیچ شرطی و به طور کامل استرداد خواهد کرد.

8_مطالعه قوانین و مقررات استفاده از سرویس های شرکت هاستینگ:

تمام شرکت های هاستینگ معتبر برای استفاده از سرویس های خود قوانین و مقرراتی را وضع می کنند و در صورت نقض آن قوانین توسط کاربر برابر مقررات آن شرکت با کاربر برخود خواهد شد. به طور مثال تقریبا تمام هاست‌ها میزبانی از هرگونه فایل‌ها و یا خدمات غیر قانونی را تحمل نمی کنند و این کار باعث تعلیق حساب کاربری خواهد شد.

شما با مطالعه قوانین و مقررات استفاده از سرویس های هر شرکت هاستینگ می توانید تا حد زیادی با آن شرکت آشنا شوید و قطعا وجود قوانین و مقررات شفاف در آن شرکت می تواند از نشانه های مطمئن بودن آن شرکت باشد.

9-نظارت و پشتیبانی از سایت:

یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم یک شرکت هاستینگ مناسب نحوه نظارت و پشتیبانی از سایت است. شما انتظار دارید وب­سایت‌­تان ۲۴ ساعته فعال باشد. بنابراین باید سراغ هاستی بروید که، ۷روز هفته بصورت ۲۴ ساعته، با تیم فنی مسلط و باتجربه، پاسخگوی شما بوده و بصورت مداوم بر هاست شما نظارت داشته باشند. علی رغم ادعای برخی از شرکت‌ها، پاسخگویی آنها آنلاین و در لحظه نیست و اکثر آنها مکاتبات از طریق ایمیل را ترجیح می‌­دهند و ممکن است شما برای دریافت پاسخ خود ساعت ها منتظر بمانید.

جمع بندی:

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد شما ابتدا باید به‌خوبی همه نیازهای وب‌سایتتان را شناسایی کنید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین پلن میزبانی را برگزینید. زیرا سایت‌ها یا وبلاگ‌های مختلف نیازهای مختلفی دارند. هنگام انتخاب یک هاست، به خاطر داشته باشید،‌ بهترین گزینه، همان هاستی است که بیش از همه با نیازهای‌تان سازگار باشد.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *