دلیل پنالتی شدن سایت در گوگل

دلیل پنالتی شدن سایت در گوگل و راه های خارج شدن از پنالتی گوگل

امروزه گوگل از الگوریتم موتور جستجو برای رتبه بندی وب سایت ها استفاده می کند و وب سایت هایی که از اصول سئو پیروی نکرده باشند جریمه می کند. جریمه سایت ها توسط گوگل را گوگل پنالتی می نامند.

اما دلیل پیروی نکردن از اصول سئو توسط برخی از وب سایت ها چیست؟

امروزه با توجه به رشد کسب و کارها در فضای اینترنت و گردش مالی بسیار بالای آن تعداد زیادی از وب سایت ها سعی می کنند جایگاه خود را در موتورهای جستجو بهبود ببخشند. در این میان برخی از وب سایت ها برای بهبود و حفظ جایگاه رتبه خود در موتورهای جستجو دست به هر کاری می زنند. در این میان عده ای از سئوکاران برای بهبود جایگاه خود از تکنیک های کلاه سیاه استفاده می کنند و عده ای نیز به علت نا آگاهی با اصول سئو یا آگاهی نداشتن از بروزرسانی های الگوریتم های موتور جستجو از تکنیک هایی استفاده می کنند که باعث جریمه وب سایت توسط گوگل یا همان گوگل پنالتی می شود.

گوگل سایت های متخلف را به چند صورت جریمه می کند؟

اصولا یک وب سایت متخلف بسته به نوع تخلف خود به طور کلی به دو صورت مورد جریمه گوگل قرار میگیرد:

 1. آن وب سایت به طور کامل از میان نتایج جستجو گوگل حذف می شود.
 2. تنها برخی از صفحات خاص آن وب سایت مشمول گوگل پنالتی شده و از نتایج جستجو حذف می شوند.
 3. کاهش رتبه برخی از صفحات سایت به صفحات انتهایی نتایج جستجو.
 4. کاهش رتبه کل وب سایت.

البته در خصوص کاهش رتبه باید گفت که همیشه کاهش رتبه به دلیل جریمه شدن سایت نیست و این امر می تواند به این دلیل باشد که سایت دیگری جایگاه شما را گرفته باشد. همان طور که می دانید وقتی جایگاه شما بهبود می یابد و به رتبه های بالاتر می روید در واقع سایت رقیب شما در جایگاه پایین تر قرار می گیرد و شما جایگاه آن وب سایت را تصاحب کرده اید پس همین اتفاق در مورد شما هم می تواند صادق باشد یعنی وب سایت دیگری جایگاه وب سایت شما را تصاحب کند و باعث شود شما در رتبه پایین تری قرار بگیرید. بنابراین منظور از جریمه گوگل کاهش یک پله ای رتبه نیست بلکه منظور کاهش بیش از حد است. به عنوان مثال انتقال از صفحات ابتدایی به صفحات 10.

از کجا بفهمیم سایتمان پنالتی شده

پنالتی شدن سایت در گوگل در سه حالت انجام می شود :

الف) پنالتی دستی (Manual Penalty) :

در این حالت گوگل جریمه شدن وب سایت شما را از طریق ابزار گوگل وبمستر تولز به شما اطلاع می دهد. این پیغام در قسمت Search Traffic >>> Manual Actions قابل مشاهده است. یکی از دلایل این نوع از جریمه شکایت های متعدد کاربران از وب سایت شما است. در این نوع از جریمه دلیل جریمه شدن وب سایت شما توضیح داده می شود و شما برای رفع مشکل باید دلیل جریمه شدن را رفع نمایید و در ادامه درخواست بازبینی مجدد سایت را به گوگل ارسال کنید. توجه داشته باشید که تنها زمانی درخواست بازبینی مجدد کنید که تمام موارد را به طور کامل رفع کرده باشید.

ب) پنالتی دستی از نوع BAN:

در این نوع جریمه سایت برای همیشه از نتایج جستجو حذف می شود.

ج) پنالتی الگوریتمی (Algorithmic penalty) :

در این نوع از جریمه، گوگل به صاحب وب سایت هیچ خبری نمی دهد. این جریمه عمدتا در هنگام بروزرسانی الگوریتم های گوگل انجام می شود. گوگل به این منظور الگوریتم های خود را بروزرسانی میکند تا بتواند ترفندهای سئو کلاه سیاه را تشخیص دهد و به همین دلیل اگر سایتی در حال حاضر مورد جریمه گوگل واقع نشده است ممکن است به بروزرسانی های آینده مورد جریمه قرار گیرد. دلیل اصلی اینکه این نوع جریمه به صاحبان وب سایت اعلام نمی شود این است که اگر سئوکار کلاه سیاه متوجه نحوه کار این الگوریتم ها شود سعی می کند دوباره راهی را برای فریب گوگل پیدا کند. از جمله نشانه های پنالتی الگوریتمی کاهش رتبه و کاهش ترافیک ورودی تمام سایت و یا کاهش رتبه یا حذف یک صفحه خاص از نتایج گوگل است.

دلیل پنالتی شدن سایت در گوگل:

گوگل اعلام کرده است که برای رتبه بندی سایت ها از بیش از 200 پارامتر استفاده می کند. در این میان سئو کلاه سیاه سعی می کند از بسیاری از این پارامترها برای رسیدن به رتبه بالاتر استفاده می کند.

در ادامه عمده ترین دلایل پنالتی شدن سایت توسط گوگل را بررسی می کنیم.

خرید و فروش بک لینک:

تاثیر زیاد بک لینک بر سئو وب سایت ها باعث شده عده زیادی اقدام به خرید بک لینک کنند اما باید بدانید گوگل برای بررسی لینک ها از الگوریتم ویژه این کار یعنی الگوریتم گوگل پنگوئن استفاده می کند. امروزه گوگل بسیاری از خرید و فروش های بک لینک ها را تشخیص می دهد و در مواردی که موفق به کشف آن ها نشده است به احتمال زیاد با بروزرسانی های آینده خود موفق به انجام این کار خواهد شد و بسته به تعداد استفاده وب سایت های متنخلف از بک لینک به همان میزان آن ها را جریمه می کند.

مطالب کپی و محتوای تکراری:

اگر محتوا از سایت دیگری کپی شده باشد بهترین راه برای جلوگیری از جریمه گوگل چیست؟

اگر برای شما این این سوال پیش آمده است پس لطفا با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم:

سایت هایی که مطالب کپی را بدون ذکر منبع در وب سایت خود قرار می دهند مورد جریمه گوگل واقع می شوند بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از جریمه گوگل ذکر منبع و قرار دادن لینک سایت مرجع می باشد. در ضمن بهتر است کل محتوای سایت دیگر را در درون وب سایت خود کپی نکنید چرا که این کار به معنای هاون در آب کوبیدن است و شما عملا به نتیجه دلخواه خود نخواهید رسید. همچنین سایت هایی که چندین لینک مختلف که دارای محتوای تکراری است را در وب سایت خود دارند مورد جریمه گوگل واقع می شوند. این کار توسط الگوریتم پاندا گوگل انجام می شود. برای رفع مشکل محتوای تکراری می توانید از تک canonical استفاده کنید.

در ادامه دلایل دیگر پنالتی شدن سایت در گوگل را به صورت فهرست وار بیان میکنیم:

عواملی که در صورت متوجه شدن گوگل موجب پنالتی میشود

 • وجود تعداد زیاد صفحات 404 در سایت
 • استفاده بیش از حد از یک کلمه کلیدی در محتوای یک صفحه (Keyword Stuffing)
 • استفاده از تبلیغات پاپ آپ (چه تبلیغات خود را از طریق سایت دیگر انجام دهید چه میزبان تبلیغات پاپ آپ باشید)
 • استفاده بیش از حد از تگ هدرH1 (همیشه سعی کنید در صورت امکان در هر صفحه تنها یک بار از هدر H1 استفاده کنید)
 • هک شدن سایت و مسائل امنیتی مرتبط با سایت
 • سرعت پایین بارگذاری صفحات سایت
 • وجود خطاهای متعدد ساختار کدنویسی سایت
 • استفاده از ریدایرکت های غیراصولی و همچین تعداد زیاد ریدایرکت
 • وجود تفاوت در محتوایی که کاربر و ربات مشاهده می کنند. این کار به منزله فریب گوگل بوده و جریمه سنگینی دارد.
 • قراردادن لینک ها و محتوای مخفی در سایت.
 • استفاده بیش از حد از لینک ها.
 • رعایت نکردن نسبت متن به کد متعارف
 • وجود لینک های شکسته بسیار زیاد در محتوای سایت
 • لینک دهی متعدد در فوتر و سایدبار سایت. اگر در فوتر و سایدبار لینک های متعددی قرار دهید معمولا گوگل آن ها را به عنوان اسپم شناسایی می کند.
 • در دسترس نبودن سایت به مدت طولانی
 • Follow  و یا nofollow بودن تمامی لینک های ارجاع داده شده به سایت. این کار به عنوان اسپم شناخته می شود.
 • استفاده از متاتگ و کلمات کلیدی تکراری
 • استفاده از ربات ها برای تولید محتوا
 • عدم بروزرسانی سایت بر اساس فاکتورهای مدنظر گوگل
 • اشتباه وبمستر در محدودکردن ربات های گوگل برای بررسی سایت
 • سئو بیش از حد سایت. به طور کلی هر کاری که در انجام آن زیاده روی شود ممکن است به عنوان فعالیت اسپم شناسایی شود. در بالا موارد زیادی از زیاده روی کردن مانند: Follow و یا nofollow بودن تمامی لینک ها، استفاده بیش از حد از لینک ها و … را مشاهده کردید.

راه های خارج شدن از پنالتی گوگل

همان طور که قبلا اشاره داشتیم در مجموع گوگل از دو روش برای پنالتی سایت استفاده می کند

 1. پنالتی دستی: در اینجا گوگل دلیل جریمه سایت شما را مشخص می کند و شما باید تمام موارد ایرادی را برطرف کنید و سپس درخواست بازبینی مجدد دهید.
 2. پنالتی الگوریتمی: در این نوع از جریمه، گوگل دلیل جریمه را به شما اعلام نمیکند و دلیل عمده جریمه ها در این روش بروزرسانی های الگوریتم گوگل است. برای رفع این مشکل شما باید تمام مواردی را که در بخش دلایل پنالتی شدن سایت توسط گوگل به آن ها پرداخته را یکی یکی در سایت خود بررسی کنید و هر کجا که مشکلی را مشاهده کردید آن را برطرف کنید.

شما برای راحتی کار می توانید تاریخ بروزرسانی الگوریتم های گوگل را بررسی کنید. با این کار شما متوجه می شوید که سایت شما بعد از بروزرسانی کدام الگوریتم دچار پنالتی شده است و در واقع شما در وب سایت خود تنها مواردی که آن الگوریتم مد نظر دارد را مورد بررسی قرار می دهید.

همان طور که قبلا هم عنوان کردیم هر کاهش رتبهای به دلیل پنالتی گوگل نیست و ممکن است دلیل دیگری داشته باشد. در صورتی که کاهش رتبه در مدت زمان کوتاهی بود (مثلا سه یا چهار روز) نیازی به نگرانی نیست و شما با جریمه گوگل مواجه نشده اید.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *