بک لینک چیست

بک لینک چیست؟ تاثیر بک لینک در سئو

بک لینک به معنای لینک دادن یک سایت به سایت دیگر است، هنگامی که یک صفحه وب آدرس صفحه وب شما را در سایت خود قرار می‌دهد به گونه‌ای که با کلیک بر روی آن آدرس به صفحه وبسایت شما هدایت شود آن آدرس به عنوان یک بک لینک در نظر گرفته می‌شود. منظور ما از لینک متن یا تصاویری هستند که با کلیک بر روی آنها کاربر به صفحه دیگری در اینترنت منتقل میشود.

بک لینک همچنین با نام های inbound link (لینک های هم مرز) و همچنین incoming link (لینک ورودی) نیز شناخته می شود.

نحوه عملکرد بک لینک

دلیل اهمیت بک لینک چیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله عنوان شد بک لینک زمانی ایجاد می شود که یک سایت به سایت دیگر لینک دهد. پس کاملا مشخص است که اگر سایتی به سایت شما لینک دهد به معنای آن است که سایت شما کیفیت بالایی داشته است و وب سایتی که به سایت شما لینک داده است در واقع کیفیت وب سایت شما را تایید کرده است. به همین دلیل است که بک لینک ها یکی از پارامترهای مهم در سئو و بهینه سازی سایت هستند و می توانند رتبه سایت شما را بهبود ببخشند.

تاثیر بک لینک در سئو

بک لینک ها یکی از فاکتورهای اصلی در زمینه سئوی خارجی سایت می باشند. برای تعیین ارزش و تاثیر یک بک لینک بر سئو سایت شما فاکتورهای متعددی سنجید می شود که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم:

اعتبار دامنه لینک دهنده:

همه بک لینک ها ارزش یکسانی ندارند و هرچه  دامین اتوریتی سایتی که از آن بک لینک دریافت کرده اید بالاتر باشد ارزش آن بک لینک نیز بیش تر است.

دادن بک لینک به سایت های دیگر

همان گونه که دریافت بک لینک از سایت های دیگر مفید است دادن بک لینک به سایت های دیگر نیز مفید است چرا که به معنای آن است که شما برای درست بودن محتوای خود از منابع معتبر استفاده کرده اید. در اینجا نیز هرچه دامین اتوریتی سایتی که به آن لینک داده اید بالاتر باشد ارزش آن لینک برای شما بیش تر خواهد بود.

توجه: دریافت بک لینک از سایت های با دامین اتوریتی بالا و همچنین دادن لینک به سایت های با دامین اتوریتی بالا مفید است اما نباید در این کار زیاده روی کرد چرا که ممکن است گوگل شما را اسپم تشخیص دهد. برای جلوگیری از بروز این مشکل است بهتر است به لینک ها و بک لینک های با دامین اتوریتی متوسط نیز فکر کنید.

فالو یا نوفالو بودن لینک:

لینک ها به طور کلی یا از نوع follow هستند و یا از نوع nofollow . مسئله استفاده از لینک های follow و donofollow خود مبحثی بسیار مهم و تاثیر گذار در سئو  است که در مقاله معایب و فواید استفاده از لینک های follow و donofollow به آن پرداخته شده است. اما موضوعی که در حال حاضر باید بدانید این است که لینک های follow لینک هایی هستند که اعتبار و کیفیت آن ها توسط شخص لینک دهنده تایید شده است درحالی که لینک nofollow لینکی است که توسط شخص تایید نمی شود و از موتورهای جستجو می خواهد آن لینک را نادیده بگیرد بنابراین کاملا مشخص است که ارزش و اعتبار لینک follow بیشتر از لینک nofollow است.                                             

ارتباط موضوعی سایت شما و صفحه ارجاع دهنده:

لینک ها باید با محتوای وب سایت ها مرتبط باشند. به طور مثال سایت شما در خصوص صدابرداری فعالیت می کند و شما به صفحه ای از سایت آمازون که کفش ورزشی میفروشد لینک می دهید. در اینجا اگرچه آمازون یک سایت با دامین اتوریتی بسیار بالا است ولی از ان جایی که شما از لینک نامرتبط با محتوا استفاده کرده اید نه تنها امتیاز مثبت دریافت نخواهید کرد بلکه احتمالا جریمه نیز می شوید.

علاوه بر این موارد فاکتورهای بیشتری مانند انکر تکست انتخاب شده برای لینک، محل قرارگیری لینک در صفحه و … وجود دارند که بر سئو بک لینک ها تاثیر گذار هستند. لیست کامل این فاکتورها در مقاله ارزش انواع لینک دهی از دید موتورهای جستجو قرار داده شده است.

راه های کسب بک لینک های با ارزش:

برای آن که بتوانید با رقیبان خود رقابت کنید باید بدانید آن ها از چه بک لینک هایی استفاده کرده اند. برای انجام این کار ما ابزار Open Site Explorer را پیشنهاد می کنیم.

همچنین استفاده از ریپورتاژ آگهی و فعالیت در شبکه های اجتماعی از دیگر راه های کسب بک لینک می باشد.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *