بروزرسانی الگوریتم های گوگل

به روز رسانی الگوریتم های گوگل و تاثیر آن بر رتبه بندی سایت ها

امروزه بروز رسانی الگوریتم های گوگل و نقش آن ها در رتبه بندی وب سایت ها به یکی از از دغدغه های اصلی وب مسترها تبدیل شده است. اگرچه این بروز رسانی ها باعث دقیق تر شدن نتایج و در نتیجه رضایت مندی کاربران شده است اما برخی وب سایت ها به دلیل نا آگاهی از این بروز رسانی ها رتبه خود را در موتور جستجوی گوگل از دست داده اند.

در ادامه مقاله مهم ترین الگوریتم های گوگل که باعث تحول عظیمی در این موتورجستجو شده اند را بررسی می کنیم.

نکته: الگوریتم های که در ادامه معرفی می شوند از اصول ثابتی پیروی می کنند و بروز رسانی آن ها به منظور تغییر اصول آن ها انجام نمی گیرد بلکه بروز رسانی آن ها به منظور دقیق تر شدن ان ها انجام می شود تا نتایج دقیق تری به کاربران ارائه دهند و همچنین بهتر با سئو کلاه سیاه مقابله کنند. به طور مثال کار اصلی الگوریتم پاندا بررسی کیفیت محتوای وب سایت هاست و بروز رسانی این الگوریتم این اصل (تشخیص محتوای بی کیفیت از با کیفیت) را تغییر نمی دهد بلکه بروز رسانی به منظور دقیق تر شدن الگوریتم پاندا در یافتن محتوای با کیفیت است.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل (Google Hummingbird)

جستجوی معنایی تلاش می کند تا نتایج جستجو را با زبان جستجو شده توسط کاربران با در نظر گرفتن عبارت جستجو شده و نه معنای تک تک کلمات ارتباط دهد.

این الگوریتم تمرکز خود را بر روی جستجوی معنایی و یافتن مترادف کلمات قرار داده است.

منظور از جستجوی معنایی این است که گوگل تنها عبارت سرچ شده را بررسی نمی کند بلکه سعی می کند قصد و هدف کاربر از جستجو را نیز متوجه شود. به طور مثال اگر شما بخواهید commodo (یک شرکت فعال در زمینه گواهی ssl) را در گوگل سرچ کنید این موتور جستجو علاوه بر نشان دادن نتایج برای commodo اطلاعات دیگری از شرکت های دیگر رقیب در حوزه گواهی ssl فعالیت می کنند به نمایش می گذارد.

گوگل نام مرغ مگس خوار را به دلیل انتخاب کرده است که این الگوریتم همانند مرغ مگس خوار بسیار دقیق و سریع است.

برای آشنایی کامل با این الگوریتم می توانید مقاله الگوریتم مرغ مگس خوار چیست را مطالعه بفرمایید.

گراف دانش (Knowledge Graph)

گراف دانش متشکل از یک پایگاه داده بسیار عظیم است که گوگل از منابع مختلف آن را جمع آوری نموده است.

سازگاری صفحات با دستگاه های موبایلی (Mobile Friendly Update)

امروزه استفاده از تلفن های همراه در وب گردی افزایش چشم گیری پیدا کرده است و بر همین أساس گوگل از این الگوریتم برای بررسی صفحات وب سایت ها استفاده می کند. گوگل برای صفحاتی ک هبا دستگاه های موبایل سازگاری داشته باشند ارزش زیادی قائل است.

به روزرسانی الگوریتم پاندا (Google Panda Update)

تمرکز اصلی الگوریتم پاندا گوگل بر روی کیفیت محتوای وب سایت ها است. این الگوریتم سایت های با محتوای بی کیفیت را جریمه می کند و به سایت های با کیفیت بالا پاداش می دهد. اگر به 7 یا 8 سال گذشته فکر کنید به یاد می آورید که وقتی شما عبارتی را سرچ می کردید سایت هایی به شما نشان داده می شدند که مملو از کلمات کلیدی و تبلیغات بسیار بود در حالی که هیچ محتوایی در ان سایت ها وجود نداشت. از زمانی که الگوریتم پاندا (سال 2011) فعالیت خود را شروع کرده است جلوی بسیاری از این سایت ها گرفته شده است و امروزه می بینید که وقتی کلمه یا عبارتی را سرچ می کنید در اغلب موارد به راحتی و با وارد شدن به اولین وب سایت به جواب خود می رسید. و این نشان دهنده عملکرد خوب الگوریتم پاندا بوده است.

گوگل همواره در حال بروز رسانی این الگوریتم است تا بهتر بتواند محتوای با کیفیت را از محتوای بی کیفیت تشخیص دهد. برای آشنایی بیش تر با این الگوریتم و همچنین جلوگیری از جریمه وب سایت خود توسط الگوریتم پاندا گوگل پیشنهاد می کنیم مقاله الگوریتم گوگل پاندا چیست را مطالعه بفرمایید.

به روز رسانی الگوریتم پنگوئن (Penguin Update)

این الگوریتم تمرکز خود را بر روی لینک ها و بک لینک ها قرار داده است. گوگل با استفاده از این الگوریتم سایت هایی که اقدام به خرید و فروش بک لینک می کنند را شناسایی کرده و آن ها را مجازات می کند. همچنین بررسی مرتبط بودن لینک با موضوع و anchor text نیز از وظایف این الگوریتم است.

برای آشنایی کامل با این الگوریتم می توانید مقاله الگوریتم پنگوئن چیست را مطالعه بفرمایید.

به روز رسانی الگوریتم کبوتر (Pigeon Update)

تمرکز اصلی الگوریتم کبوتر نمایش نتایج جستجوی محلی است. این الگوریتم برای وب سایت ها و کسب و کارهای محلی بسیار حائز اهمیت است و کسب و کارهایی که از این الگوریتم استفاده کنند بسیار موفق تر از رقیبان خود خواهند که از این الگوریتم استفاده نکرده اند. به طور مثال یک پیتزا فروشی که در تهران فعالیت می کند باید با استفاده از ابزار گوگل مپ حوزه فعالیت خود را تهران انتخاب کند تا هرگاه یک کاربر تهرانی پیتزا فروشی را سرچ کرد گوگل با توجه به مکان جغرافیایی آن وب سایت را معرفی کند.

برای اشنایی کامل با این الگوریتم بر روی الگوریتم کبوتر چیست کلیک کنید.

به روز رسانی الگوریتم دزدان دریایی (Pirate Update)

این الگوریتم به منظور جلوگیری از نقض قانون کپی رایت ایجاد شده است. این الگوریتم اطمینان حاصل می کند که سایت هایی که موارد زیادی از نقض قانون کپی برداری را داشته اند به صدر نتایج جستجو نخواهند رسید.

الگوریتم EMD (EMD Update)

این الگوریتم تمرکز خود را بر روی نام دامنه و url سایت ها قرار داده است. در این الگوریتم سایت هایی که تنها نام دامنه و url سایت با کلمات کلیدی کاربران مطابقت داشته باشد اما خود سایت کیفیت پایینی داشته باشد مورد جریمه گوگل قرار می گیرد.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *