الگوریتم گوگل پاندا

الگوریتم گوگل پاندا چیست؟ راه های مقابله با جریمه گوگل پاندا

الگوریتم گوگل پاندا یکی از مهم ترین الگوریتم های گوگل است که به بررسی کیفیت محتوای وب سایت ها می پردازد. این الگوریتم رتبه سایت های با کیفیت را کاهش و رتبه سایت های با کیفیت را افزایش می دهد. الگوریتم گوگل پاندا اولین بار در سال 2011 منتشر شد و با انتشار آن رتبه بسیاری از وب سایت ها تغییر کرد.

تاثیر الگوریتم گوگل پاندا بر سئو سایت:

همان طور که اشاره شد تمرکز گوگل پاندا بر روی محتوای وب سایت ها است و صفحات بی کیفیت را به رتبه های پایین تر می کشاند و در عوض صفحات با کیفیت را به رتبه های بالاتر می کشاند. این الگوریتم بر خلاف بسیاری از الگوریتم ها که به صورت مشترک با دیگر الگوریتم ها بر رتبه سایت اثر می گذارند، به طور مستقیم بر رتبه سایت ها اثر می گذارد و این مسئله اهمیت بالای این الگوریتم را نشان می دهد.

گوگل پاندا چه مواردی را بررسی می کند؟

محتوای سبک:

اگر حجم مطالب شما به نسبت موضوع آن کم باشد آن محتوا سبک به حساب می آید. قطعا قرار نیست که برای هر موضوعی مطالبی با حجم زیاد تولید کنیم اما گوگل انتظار دارد تولید کننده محتوا برای هر موضوع اطلاعات جامع و کاملی ارائه کند. به طور مثال گوگل انتظار ندارد که شما برای معرفی یک هدفون که قصد فروش آن را دارید 1000 کلمه بنویسید اما انتظار دارد توضیحات کاملی درباره آن محصول ارائه دهید.

محتوای تکراری:

محتوای تکراری لزوما به معنای کپی کردن محتوای سایت های دیگر نیست بلکه ممکن است در وب سایت شما صفحات تکراری بسیار زیادی وجود داشته باشد که حتی از وجود ان ها بی اطلاع باشید و یا حتی صفحاتی داشته باشید که تغییر اندکی در محتوای ان ها ایجاد شده است. برای حل مشکل محتوای تکراری از تگ  canonical استفاده کنید.

محتوای بی کیفیت:

اگر محتوای وب سایت شما کیفیت پایینی داشته باشد بازخورد بدی از سوی کاربران خواهد داشت و گوگل پاندا سایت شما را جریمه خواهد کرد.

مرتبط بودن کلمه کلیدی با محتوای تولید شده:

گاهی أوقات یک سایت محتوای باکیفیتی تولید می کند اما این محتوا با کلید واژه مناسبی سئو نمی شود و هنگامی که مخاطبان با این کلید واژه به صفحه سایت شمت مراجعه می کنند پاسخ مورد نظر خود را دریافت نمی کنند. در اینجا اگرچه محتوای شما با کیفیت بوده است و اطلاعات جامع و کاملی را ارائه می کند اما به دلیل آنکه کلیدواژه مناسبی برای آن محتوا انتخاب نشده است در نتیجه آن صفحه بازخورد خوبی از سوی کاربر نخواهد داشت گوگل پاندا ان صفحه را جزء صفحات بی کیفیت قلمداد خواهد کرد.

ارزش و اعتبار محتوا:

اگر محتوای شما هیچ لینکی از سایت های دیگر دریافت نکند به این معناست که محتوای شما کیفیت لازم را ندارد و هیچ سایت دیگر یا کاربری به محتوای شما امتیاز نداده است و این مسئله باعث دریافت امتیاز منفی از گوگل پاندا خواهد شد. به فرآیند دریافت لینک از سایت های دیگر بک لینک گفته میشود. اگر لینک دریافتی به صورت follow باشد ارزش بیش تری دارد و اگر به صورت nofollow باشد بسته به مکان لینک (داخل صفحه یا در قسمت فوتر و …) و همچنین اعتبار سایت لینک دهنده می تواند امتیاز مثبتی داشته باشد.

تعداد زیاد صفحات بی کیفیت:

تعداد زیاد محتوا در یک سایت به معنی با کیفیت بودن محتوا نیست. گوگل پاندا برای تعیین رتبه کل سایت تعداد صفحات بی کیفیت و با کیفیت را بررسی می کند. اگر سایت شما 400 صفحه داشته باشد که از این میان 300 صفحه با کیفیت باشند خیلی بهتر از آن است که شما 5000 صفحه داشته باشید که تنها 300 صفحه آن با کیفیت هستند. گوگل انتظار ندارد که تمام صفحات شما با کیفیت باشند اما انتظار دارد که نسبت صفحات بی کیفیت و با کیفیت در حد معقول باشد.

استفاده بیش از حد از تبلیغات:

اگر یک سایت بیش از حد از تبلیغات استفاده کند و محتوای تولید شده در میان تبلیغات گم شود باعث امتیاز منفی خواهد شد.

سایت های مسدود شده توسط کاربران:

سایت هایی که به طور مستقیم توسط کاربران مسدود می شوند (چه به طور مستقیم در نتایج موتورهای جستجو و چه با استفاده از افزونه های خاص) امتیاز بسیار بدی از گوگل پاندا دریافت خواهند کرد چرا که مسدود شدن سایت نشانه بی کیفیت بودن آن است.

وجود تعداد زیاد صفحات 404

گوگل اعلام کرده است که بدلیل آنکه رقبا میتوانند صدها هزار لینک به صفحه ای که در سایت شما وجود ندارد ایجاد کنند. تعدد صفحات 404 را در پردازش های الگورتیم گوگل پاندا قرار نداده است. شما می توانید با استفاده از ابزار گوگل وبمستر تولز صفحاتی را که باعث ایجاد خطای 404 شده اند را مشاهده نمایید. اگر رقیبان شما چنین لینک هایی را ایجاد کرده اند این موضوع را به گوگل گزارش کنید تا از تنبیهات گوگل در امان بمانید.

وجود محتوای مشابه

ممکن است یک وب سایت ده ها مقاله درباره یک موضوع خاص تهیه کند که اکثر آن ها محتوای مشابه هم دارند، قطعا گوگل به همه آن ها امتیاز خوبی نخواهد داد و همان طور که در بخش تعداد زیاد صفحات بی کیفیت عنوان شد این مسئله تاثیر منفی بر کل سایت خواهد گذاشت. برای حل این مشکل بهتر است این صفحات را با هم ادغام کرده و یک صفحه با کیفیت مناسب تهیه کنید.

در ادامه راه های مقابله با جریمه گوگل پاندا را بررسی می کنیم.

راه های مقابله با جریمه گوگل پاندا:

جریمه گوگل

حذف اشتباه محتوا

یکی از بزرگترین مشکلات وب مستر ها حذف محتوایی است که از نظر گوگل خوب به نظر میرسد. فرض کنید یک وب سایت “دانلود رایگان آموزش Cpanel” را در وب سایت خود قرار داده است و این صفحه اکنون در رتبه یک گوگل قرار گرفته است. حالا این وب سایت می خواهد در قبال آموزش Cpanel مبلغی را دریافت کند و این بار از “دانلود آموزش cpanel” استفاده کند. در این جا اگر این وب سایت تنها کلمه کلیدی را جایگزین کند و تغییرات کمی در محتوا ایجاد کند هیچ مشکلی به وجود نمی آید اما اگر این وب سایت به طور کلی محتوا را نیز همزمان با کلمه کلیدی تغییر دهد گوگل این طور برداشت می کند که این سایت دیگر در زمینه “آموزش Cpanel” فعالیت نمی کند و نباید این کلمه را در رتبه بالای خود قرار دهد.

بنابراین هنگام تغییر نوع فعالیت سایت خود دقت داشته باشید که نباید کل محتوا را تغییر دهید بلکه باید تنها بخش کوچکی از آن تغییر کند.

یافتن صفحاتی که همخوانی چندانی با کلمات جستجو شده کاربر ندارد

شما می توانید از ابزارهایی مانند گوگل وبمستر تولز برای یافتن چنین صفحاتی استفاده کنید و این صفحات را با کلمات کلیدی مناسب سئو کنید.

اصلاح صفحات بی کیفیت:

گوگل تاکید دارد که برای جلوگیری از جریمه گوگل پاندا از اصلاحصفحات استفاده کنید و نه حذف صفحات. شما می توانید با اصلاح صفحات و بروز رسانی آن ها کیفیت این گونه صفحات را بهبود ببخشید. در مجموع بهتر است که صفحات خود را حذف نکنید و اگر قصد اصلاح صفحه را ندارید بهتر است از تگ NOINDEX استفاده کنید تا گوگل آن صفحه را ایندکس نکند. و زمانی که تصمیم به اصلح صفحه گرفتید می توانید پس از انجام إصلاحات لازم دوباره آن صفحه را ایندکس کنید. این بهترین روش است که بسیاری از سایت های بزرگ از آن برای مقابله با جریمه گوگل پاندا استفاده می کنند.

نکته: برای آنکه صفحات noindex شما سریع تر از نتایج جستجو حذف شود بهتر است آن ها را به نقشه سایت اضافه کنید.

حذف صفحات اسپم:

اگر مطمئن هستید که صفحه مورد نظر شما جزء صفحات اسپم محسوب می شود بهتر ان صفحه را به طور کلی حذف کنید. به طور مثال در برخی از صفحات به کاربران اجازه افزودن لینک داده اید و این لینک ها صفحه مورد نظر را به اسپم تبدیل کرده اند.

افزودن محتوای جدید برای جبران مشکل محتوای ضعیف

اگر صفحاتی دارید که محتوای مناسبی ندارند بهتر است محتوای جدید و باکیفیتی را به آن اضافه کنید تا رتبه ان صفحه را بهبود ببخشید. همانند بخش های گذشته توصیه می کنیم که صفحات بی کیفیت را حذف نکنید و حذف صفحات آخرین راه حل شما باشد.

کلام پایانی:

  1. اگر می خواهید صفحه ای را حذف کنید حتما مطمئن شوید که ان صفحه نه در گوگل و نه در موتورهای جستجو دیگر رتبه مناسبی ندارد.
  2. تمام لینک های صفحات دیگر و شبکه های اجتماعی به صفحه حذف شده را حذف کنید.
  3. تعداد صفحات ضعیف و تعداد صفحات قوی در رتبه کلی سایت موثر است و هرچه تعداد صفحات باکیفیت بیش تر باشد دامین اتوریتی سایت نیز بالاتر می رود.
  4. تمرکز گوگل پاندا بر روی محتوا است و در نهایت کیفیت خوب یا بد یک محتوا از نوع باز خورد کاربران مشخص می شود بنابراین برای جلوگیری از جریمه گوگل پاندا برای کاربران خود محتوا تولید کنید نه برای موتورهای جستجو.
  5. محتوا در هرشکلی می تواند تولید شود و منظور از تولید محتوا صرفا تولید متن نیست بلکه می تواند عکس، فیلم، صوت و یا هر فرمت دیگری نیز باشد. مهم نییست محتوا از چه نوعی باشد مهم رضایت کاربران از محتوای تولید شده است.
به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *