الگوریتم کبوتر گوگل چیست

الگوریتم کبوتر گوگل چیست و چه مزایایی برای کسب و کارهای محلی دارد؟

الگوریتم گوگل کبوتر یک الگوریتم بسیار مهم برای کسب و کارهای محلی است و تمام تمرکز آن بر جستجوی محلی است. به جرات می توان گفت که برگ برنده کسب و کارهای محلی الگوریتم کبوتر گوگل است و کسب و کارهایی که در وب سایت خود از این الگوریتم استفاده کرده اند بسیار موفق تر از رقیبان محلی خود بوده اند. در ادامه دلیل اهمیت الگوریتم کبوتر گوگل و نقش آن در توسعه کسب و کارهای محلی را بررسی خواهیم نمود.

دلیل ایجاد الگوریتم کبوتر توسط گوگل:

هدف اصلی ایجاد گوگل کبوتر نمایش نتایج برای کسب و کارهای محلی بوده است. در سال های نه چندان دور وقتی کاربران برخی محصولات و خدمات را در گوگل جستجو می کردند با نتایجی روبرو می شدند که با هدف اصلی آن ها از جستجو فاصله زیادی داشت و این امر موجب نارضایتی کاربران می شد. به طور مثال فرض کنید شما برای یافتن تعمیرگاه موبایل در گوگل جستجو می کنید، قطعا شما به عنوان یک کاربر دوست دارید که گوگل نزدیک ترین تعمیرگاه موبایل به محل زندگی شما را معرفی کند، اگر شما در تهران زندگی می کنید قطعا وجود تعمیرگاه در زنجان برای شما اهمیتی ندارد و تنها تعمیرگاه های تهران برای شما مهم هستند. از این رو در تاریخ 30 اوت 2013 گوگل از یک الگوریتم محلی به نام الگوریتم گوگل کبوتر رونمایی کرد و هدف اصلی آن رفع نیاز این گونه از جستجو ها بود.

از این دست از مثال ها فراوان است و حتی می توان جستجو را محلی تر نیز در نظر گرفت (به طور مثال جستجو در یک محله از تهران). اگر کاربری در محله پیروزی تهران بخواهد برای خرید پیتزا در گوگل جستجو کند قطعا دوست دارد که نزدیک ترین پیتزا فروشی به محل زندگی را خود را بیابد و بعد به محله های دیگر فکر کند. همان طور که قبلا اشاره شد هدف الگوریتم گوگل کبوتر جستجوی محلی است و این به معنای پیدا کردن نزدیک ترین وب سایت از لحاظ فاصله مکانی است و اگر گوگل مکان جغرافیایی کاربر و همین طور وب سایت را داشته باشد نزدیک ترین ( در این مثال پیتزا فروشی ) را به کاربر معرفی می کند.

در تصویر زیر همانطور که مشاهده میکنید ما کلمه “پیتزا فروشی” را جستجو کرده ایم و و گوگل با کمک الگوریتم کبوتر خود و با ردگیری محل آدرس جستجو کننده (مکان فیزیکی ما در هنگام سرچ کلمه پیتزا فروشی تهران بوده است) “پیتزا فروشی های تهران” را در فهرست نتایج خود قرار داده است.

نحوه عملکرد الگوریتم کبوتر گوگل در هنگام جستجوی کسب و کار محلی

چنانچه شما در شهر و محل خود چنین جستجویی را انجام دهید خواهید دید که گوگل ابتدا نتایج شهر و محل شما را فهرست خواهد کرد.

در ادامه مزایای استفاده از این الگوریتم برای کسب و کارهای محلی را شرح خواهیم داد.

مزایای استفاده از الگوریتم کبوتر گوگل برای کسب و کارهای محلی:

  1. بسیاری از وب مسترها تصور می کنند استفاده از الگوریتم کبوتر باعث کاهش ترافیک سایت می شود چرا که آن ها تنها کاربران نزدیک به محل خود را خواهند داشت. به این مسئله توجه داشته باشید که ارزش یک سایت به تعداد کاربران ان نیست بلکه به تعداد کاربران هدفمند آن است، اگر حوزه فعالیت سایت شما گل فروشی در شیراز است بازدید کاربران اصفهانی از سایت شما چه اهمیتی دارد؟ آیا کاربران شیرازی بیش تر از شما خرید می کنند یا کاربران اصفهانی؟ کاملا مشخص است که در این مثال کاربران شیرازی کاربران هدف شما یا همان مشتریان شما هستند.
  2. در مثال بالا وقتی یک کاربر اصفهانی وارد سایت می شود و متوجه می شود که حوزه فعالیت شما شیراز است سریعا از سایت شما خارج می شود و این موضوع از دید گوگل به معنای بازخورد منفی کاربر است که نتیجه آن افت رتبه سایت شما خواهد بود.

برای آنکه بتوانید از الگوریتم کبوتراستفاده کنید باید مکان کسب و کار خود را به گوگل مپ معرفی کنید و پس از آن می توانید از مزایای این الگوریتم استفاده کنید.

نکته: اگر قصد استفاده از این الگوریتم را دارید باید محتوای محلی تولید کنید. این امر سبب می شود تا وب سایت شما به عنوان یک منبع برای جستجو در آن منطقه در اولویت باشد. همان طور که متوجه شدید الگوریتم کبوتر گوگل تمرکز خود خود را بر روی کسب و کارهای محلی قرار داده است و به همین دلیل از این الگوریتم با نام هایی همچون سئو محلی، سئو لوکال و local seo نیز یاد می شود.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *