اشتباهات رایج در سئو

اشتباهات رایج در سئو (تکنیک های کلاه سیاه)

امروزه بیشتر صاحبان وب سایت ها و کسب و کارهای آنلان به خوبی با این واقعیت روبرو شده اند که سئو یک تاکتیک عالی برای دیده شدن در صفحات موتورهای جستجو و در نتیجه توسعه کسب و کار است. وجود این مزیت بسیار مهم سئو در توسعه کسب و کار باعث شده بسیاری از وبمسترها از تکنیک های سئو کلاه سیاه برای رسیدن به صدر نتایج جستجو استفاده کنند که این مسئله از شایع ترین اشتباهات رایج در سئو می باشد. همچنین نمی توان از این واقعیت غافل شد که سئو از پارامترهای بسیار زیادی تشکیل شده است و این پارامترها به محض بروز رسانی الگوریتم های گوگل دچار تغییر می شوند که این مسئله نیز می تواند منجر به سردرگمی و در نتیجه بروز برخی اشتباهات رایج در سئو از سوی صاحبان وب سایت ها شود.

در ادامه مهم ترین اشتباهات رایج در سئو را بررسی می کنیم.

اشتباهات رایج در سئو

تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در محتوای سایت:

تکرار بیش از حد کلمات کلیدی از جمله روش هایی بود که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه این کار به راحتی توسط گوگل تشخیص داده می شود و جریمه های بسیار سنگینی برای اینکار در نظر گرفته است. تعداد دفعات تکرار مناسب برای هر کلمه کلیدی در یک محتوا بین 0.5 تا 2.5 درصد است.

تکرار کلمه کلیدی به دفعات زیاد در تگ ALT :

استفاده از تگ ALT مناسب یکی از قواعد سئوی داخلی سایت است اما در این مورد نیز می بایست مانند محتوای متنی سایت ، کلمه کلیدی را به صورت معمول و مرتبط قرار داد.

تکرار بیش از حد کلمه کلیدی در انکر تکست (anchor texts) :

لینک دهی به صفحات مختلف با استفاده از کلمه کلیدی آن صفحه به عنوان انکر تکست سبب بهبود رتبه آن صفحه خواهد شد اما استفاده بیش از حد معمول از یک کلمه کلیدی در یک صفحه و لینک دهی تمامی آن ها به صفحه مرجع از اشتباهات رایج در سئو است. اگر در نوشته خود مجبور هستید تمام آن لینک ها را به صفحه مرجع بدهید باید از لینک دهی donofollow استفاده کنید تا اعتبار لینک خود را حفظ کنید.

تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در نام دامنه :

قرار دادن کلمه کلیدی در نام دامنه  (URL) تاثیر مثبتی بر سئوی داخلی سایت و همچنین جذب کاربر دارد اما نباید یک کلمه کلیدی را در دامنه چند بار تکرار کرد و یا اینکه چندین کلمه کلیدی را در داخل دامنه قرار داد.

استفاده از یک انکر تکست برای تمامی بک لینک ها :

در صورتیکه اقدام به ایجاد بک لینک برای سایت خود کرده اید ، تمامی بک لینک ها را با یک انکر تکست ثابت و مشابه قرار ندهید.

لینک دهی داخلی و خارجی مشابه :

قراردادن انکرتکست ها و نوشتن url های مشابه و یکسان برای تمامی لینک های داخلی و بک لینک های خارجی یک صفحه موردی است که سبب بهبوبد رتبه سایت نخواهد شد.

محتوای غیر مرتبط :

کلمات کلیدی باید با محتوای صفحه مرتبط باشند و تلاش برای سئوی کلمات کلیدی غیر مرتبط با وب سایت از اشتباهات رایج در سئو است.

محتوای مخفی (Hidden content) :

در گذشته بسیاری از وب سایت ها محتوای خود را در معرض دید موتورهای جستجو قرار می دادند و آن را از دید کاربر مخفی می کردند. امروزه این کار به راحتی توسط موتورهای جستجو تشخیص داده می شود. حتی اگر بخواهید کلمات کلیدی خود را با فونت ریز داخل نوشته قرار دهید تا فقط موتورهای جستجو آن را ببینند باز موتورهای جستجو متوجه این تخلف خواهند شد و جریمه های سنگینی نیز برای این کار در نظر گرفته اند.

قراردادن چندین تگ H1 در یک صفحه :

همیشه سعی کنید تگ H1 را در داخل نوشته خود قرار دهید. بهتر است این تگ برای عنوان صفحه باشد و در هر صفحه تنها یک بار از تگ H1 استفاده شود.

محتوای تکراری (Duplicate content) :

مسئله صفحات با محتوای تکراری جزء مواردی است که اکثر وب سایت ها به خصوص سایت های وردپرسی با آن درگیر هستند. برای حل مشکل این صفحات باید از تگ canonical استفاده کنید.

کپی کردن سایت :

کپی کردن تمامی محتوای یک سایت بر روی یک دامنه دیگر مانند محتوای تکراری است و از اشتباهات رایج در سئو محسوب می شود.

تولید محتوای خودکار :

سایت هایی که برای تولید محتوای خود از نرم افزارها و ربات های مخصوص این کار استفاده می کنند به راحتی توسط موتورهای جستجو شناسایی می شوند و موتور جستجویی مانند گوگل جریمه های بسیار سنگینی برای سایت های اسپم در نظر گرفته است.

 Cloaking

در روش Cloaking، نسخه های متفاوتی از محتوای یک صفحه به کاربران و ربات های موتورهای جستجو نمایش داده می شود. اگر گوگل متوجه چنین رفتاری در سایت شما شود به احتمال زیاد سایت شما را برای همیشه از نتایج خود حذف خواهد کرد.

ارائه اطلاعات اشتباه :

موتورهای جستجو موضوعات نامرتبط در محتوای سایت با توجه به رفتار کاربران تشخیص می دهند و مشکل اینجاست وقتی شما از طرف به طور مثال گوگل جریمه می شوید در واقع در لیست سیاه گوگل قرار گرفته اید و حتی در صورت اصلاح صفحات گوگل در آینده نیز حساسیت بیشتری روی سایت شما دارد.

محتوای مخرب :

از قراردادن محتوایی که بدنبال ردگیری کاربر و یا انجام فعالیت های مخرب بر روی اطلاعات کاربر باشد خودداری کنید.

خطاهای نوشتاری و گرامری :

امروزه موتورهای جستجو به قدری پیشرفت داشته اند که بتوانند غلط های املایی را تشخیص دهند. بعضی سئو کارها با این تصور که ممکن است یک کاربر وقتی موضوعی را سرچ می کند ممکن است در تایپ کلمه خود غلط املایی داشته باشد پس بهتر است این اشتباهات املایی را در داخل متن خود (به عمد قرار دهد). امروزه گوگل با استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار این اشتباهات کاربران را تشخیص می دهد و نیازی نیست که صاحبان وب سایت این غلط های املایی را داخل متن خود بیاورند چرا که تاثیر منفی بر سئوی سایت دارد.

قراردادن لینک های متعدد در فوتر سایت :

موتورهای جستجو معمولا به لینک هایی که در فوتر قرار می گیرند یا اعتبار کمی می دهند و یا در مواقعی که تعداداین لینک ها زیاد باشد آن ها را اسپم تشخیص داده و باعث کاهش رتبه سایت می شوند.

عناوین گمراه کننده ، اشتباه و غیرواقعی:

تگ تایتل یا تگ عنوان هر صفحه یکی از مهمترین پارامترهای سئو محسوب می شود و در صورتیکه عنوانین گمراه کننده ، فریبنده و یا غیرمرتبط با محتوای صفحه داشته باشید، ارزش آن صفحه به شدت توسط موتورهای جستجو کاهش خواهد یافت.

تبادل لینک :

از لینک دهی چندسایت به همدیگر به صورت غیرمعمول و در تعداد بالا خودداری کنید چرا که این کار به عنوان farm link شناخته می شود و تاثیر منفی بر سئوی سایت دارد.

لینک های اسپم در قسمت نظرات:

به لینک های اسپم و هرزی که توسط کاربران در قسمت نظرات وب سایت و یا وبلاگ قرار داده می شود توجه کنید. برای تمام لینک های قسمت نظرات از تگ donofollow استفاده کنید. اگرچه این اقدام به تنهایی کافی نیست، برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی مزایا و معایب لینک های dofollow و donofollow کلیک کنید.

لینک دهی اسپم در شبکه های اجتماعی :

نظردهی و قراردادن پست های شامل لینک های غیراصولی در شبکه های اجتماعی مورد دیگری است که باید مراقب آن باشید.

خرید نظرات مثبت :

برخی از سایت ها اقدام به خرید نظر می کنند. این سایت ها در واقع به افراد مختلف هزینه ای پرداخت می کنند و این افراد می بایست در سایت آن ها در رابطه با محصولات و خدمات ارائه شده در سایت نظرات مثبت قرار دهند. تشخیص این امر برای موتورهای جستجو دشوار نیست.

خرید بک لینک :

خرید و فروش بک لینک  از جمله مواردی است که گوگل تاکید کرده با آن مقابله خواهد کرد و سایت های متخلف را جریمه خواهد کرد. اگرچه امروزه خرید و فروش بک لینک انجام می شود و گوگل متوجه بسیاری از آن ها نمی شود اما نباید فراموش کرد که یک وب سایت قرار است برای سال ها فعالیت داشته باشد و سرانجام روزی که گوگل متوجه این تخلف شود شما اعتماد گوگل به وب سایت خود را از دست خواهید داد.

مرتبط بودن بک لینک ها با محتوای سایت و همچنین استفاده از بک لینک با کیفیت در کنار بک لینک بی کیفیت :

بک لینک یکی از مهم ترین پارامترهای تاثیر گذار در سئو است اما این بک لینک ها باید با موضوع محتوای شما مرتبط باشند همچنین بک لینک ها باید دارای تنوع باشند (از منابع مختلف استفاده شده باشد). همچنین شما باید از بک لینک های باکیفیت (اتوریتی بالا) و بک لینک های با کیفیت متوسط (اتوریتی پایین تر) در کنار هم استفاده کنید تا گوگل مطمئن شود شما ربات نیستند و واقعا یک کاربر در حال تولید محتوا است.

نکته مهم: سئوی بیش از حد باعث می شود گوگل شما را با ربات اشتباه بگیرد.

مزرعه لینک :

قراردادن لینک سایت خود در صفحاتی که تمامی محتوای آن ها را لینک ها شامل شده اند و یا تعداد لینک های قرارداده شده در آن ها بسیار بیش از حد معمول است ، یکی از اشتباهات رایج در سئو است که باید از آن دوری کنید.

یافتن بک لینک های سایت های رقبا به جای تخریب سایت های رقبا :

برخی افراد با انجام اقداماتی مانند بک لینک دهی اسپم سعی در تخریب رقبای خود دارند اما باید گفت که این کار در نهایت هیچ سودی برای ان ها نخواهد داشت. روش جایگزین این کار ، یافتن بک لینک های سایت های رقیب و گرفتن لینک از همان سایت ها می باشد.

ریدایرکت کردن صفحات غیرمرتبط :

ریدایرکت کردن یکی از ترفندهای مثبت سئو است که می توان در صورت حذف برخی از صفحات سایت ، با استفاده از آن از کاهش ترافیک سایت و مواجه شدن کاربران سایت با صفحات 404 خودداری کرد. اما این کار باید به صورت اصولی انجام شود و به هیچ وجه صفحاتی که به هم مرتبط نیستند را به یکدیگر ریدایکرت نکنید.

خرید دامنه های منقضی شده :

برخی افراد تصور می کنند با دامنه های منقضی شده به دلیل سن بالاتر دامنه ها که یکی از فاکتورهای سئو است و همچنین اعتبار بالایی که آن دامنه قبلا داشته است، زودتر می توانند به نتایج اول موتورهای جستجو برسند اما باید توجه داشته باشید که ممکن است دامنه مورد نظر شما با جریمه بسیار سنگین گوگل مواجه شده باشد (به همین دلیل صاحب دامنه آن را تمدید نکرده باشد) و قطعا خرید چنین دامنه ای اشتباه است.

نام مالک دامنه :

هنگامی که یک سایت دچار گوگل پنالتی می شود تنها نام دامنه نیست که در لیست سیاه قرار می گیرد بلکه گوگل به دنبال مالک سایت هم هست. یعنی اینکه بررسی می کند این سایت اسپم که دچار پنالتی (جریمه) شده است به نام چه کسی ثبت شده است و تمام دامنه هایی که در حال حاضر به نام آن شخص ثبت شده اند و در آینده نیزمی خواهد ثبت کند را نیز با حساسیت بیشتری زیر نظر می گیرد.

خلاصه: وقتی سایتی جریمه شد هم نام دامنه و هم نام مالکی که ان دامنه را ثبت کرده است در لیست سیاه قرار می گیرد.

سوءاستفاده از نام دامنه های معتبر :

شاید بفکر این باشید که می توان با ثبت دامنه ای که مشابه با نام دامنه سایت های معتبر است ، می توانید کاربرها را فریب دهید. این مورد توسط ربات های موتورهای جستجو تشخیص داده و جریمه می شود.

قراردادن Rich snippet اسپم :

ایجاد Rich snippet با اطلاعات جعلی به جهت افزایش CTR سایت یکی از اشتباهات رایج در سئو است که ممکن است بفکر انجام آن باشید. چرا که در نهایت گوگل متوجه این تخلف خواهد شد.

نقشه های غیرواقعی در Google Maps :

از ثبت نقشه های جعلی برای سایت و کسب و کار خود در گوگل مپ خودداری کنید. فریب گوگل به معنای از بین رفتن اعتماد است.

امیدواریم با رعایت این موارد بتوانید رتبه سایت خود را بهبود ببخشید.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *