آنالیز سایت در کلودفلر

آنالیز سایت در کلودفلر

کلودفلر برای سفارشی‌سازی و همچنین ارائه سرویس بهتر نسبت به رقبا بخش‌های متعددی را در اختیار کاربران قرار داده تا بتوانند این سرویس را بهتر و بهینه‌تر استفاده نمایند. حال در این مطلب نیز ما قصد داریم از سری مطالب آموزش کلودفلر به توضیح بخش آنالیز سایت در کلودفلر پرداخته تا بیشتر با این قابلیت‌ها آشنا شوید.

بخش آنالیز سایت در کلودفلر یکی از امکاناتی است که این CDN در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد تا بتوانند آنالیز مناسبی نسبت به وضعیت سایت خود داشته باشند.

آنالیز سایت در کلودفلر

ابتدا وارد اکانت کلودفلر خود شوید، سپس همانند شکل زیر بر روی Analytics کلیک کنید تا تنظیمات را مشاهده نمایید.

رفتن به منوی Analytics در کلودفلر

بخش Traffic

بخش Traffic در کلودفلر

Requests: در این بخش شما می توانید در قسمت تعداد درخواست هایی که به سرور شما ارسال شده اند و همچنین درخواست هایی که توسط کلودفلر کش شده اند (cached requests) و یا کش نشده اند (uncached requests) را مشاهده نمایید.

Bandwidth: در این قسمت میزان پهنای باند مصرف شده و همچنین میزان پهنای باند کش شده توسط کلودفلر (Cached Bandwidth) و پهنای بان کش نشده (Uncached Bandwidth) را مشاهده نمایید.

Unique Visitors: تعداد بازدید کنندگان در طول زمان معین شده از سوی شما را نشان می دهد. همچنین شما می توانید حداکثر تعداد بازدیدکنندگان در یک ساعت یا روز مشخص و همچنین حداقل تعداد باردید کنندگان را مشاهده نمایید.

شما می توانید این دوره زمانی را بر روی یک روز یک هفته و یا یک ماه تعیین کنید.

در ادامه و در بخش Web Traffic Requests by Country می توانید لیست کشورهایی که بیش ترین درخواست ها را به سایت شما داشته اند مشاهده نمایید.

در اینجا نیز شما می توانید طول دوره بر روی یک روز، یک هفته و یا یک ماه تعیین نمایید.

بخش Web Traffic Requests by Country در کلودفلر

همان طور که ملاحظه می کنید بیش ترین درخواست ها در 24 ساعت گذشته برای وب سایت ما به ترتیب از ایران، آمریکا، آلمان، ویتنام و کانادا بوده است.

Share your stats در بخش traffic 

Share your stats در بخش traffic کلودفلر

در این بخش از صفحه Analytics در کلودفلر، شما می توانید وضعیت کلی سایت خود شامل میزان پهنای باندی که برای شما صرفه جویی شده است، تعداد درخواست هایی که از طریق پروتکل امن ssl ارسال شده اند و بالاخره تعداد حملاتی که به سایت شما در انجام دادن بوده است و کلودفلر با آن ها مقابله کرده است را مشاهده نمایید. همچنین شما می توانید وضعیت کلی سایت خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

بخش security

بخش security در کلودفلر

در این بخش شما می توانید وضعیت امنیت سایت خود را مشاهده نمایید.

Threats: میزان حملات انجام شده (در اینجا ما دوره را بر روی یک ماه تنظیم کرده ایم) در یک ماه گذشته بر روی وب سایت را نشان می دهد. همان طور که ملاحظه می کنید در یک ماه گذشته 3 بار به سایت ما حمله صورت گرفته است.

Threats by Country

بخش Threats by Country کلودفلر

در این بخش شما می توانید لیست کشورهایی که از طریق IP آن ها حملات صورت گرفته را مشاهده نمایید. این می تواند یک مزیت بسیار مفید باشد چرا که به طور مثال اگر حوزه فعالیت سایت شما به گونه ای باشد که شما هیچ کاربری از آمریکا نداشته باشید و در عین حال حملات زیادی از طریق این کشور انجام شده باشد شما می توانید IP کشور آمریکا را بلاک کنید تا مانع حملات از سوی این کشور شوید.

همچنین شما می توانید تعداد صفحات خزیده شده توسط موتورهای جستجو مانند گوگل، بایدو و بینگ را نیز ملاحظه نمایید.

بخش Rate Limiting

بخش Rate Limiting کلودفلر

با مفهوم Rate Limiting در آموزش تنظیمات فایروال کلودفلر آشنا شدید. چنانچه تنظیملت Rate Limiting را در بخش تنظیمات فایروال انجام داده باشید قادر خواهید بود گزارشات این بخش را ملاحظه نمایید.

Overview در بخش security

Overview در بخش security کلودفلر

شما در این قسمت می توانید وضعیت امنیت سایت خود را به طور کلی مشاهده و آنالیز نمایید.

Total Threats Stopped تعداد حملاتی که به سایت شما شده است و کلودفلر موفق به دفع ان ها شده است را نشان می دهد.

Traffic Served Over SSL: ترافیکی که از طریق پروتکل امن و نا امن انتقال داده شده است را نشان می دهد. پروتکل های TLS 1.2 و TLS 1.3 در آموزش های قبلی کلودفلر به نام استفاده از SSL در کلودفلر معرفی شدند.

Types of Threats Mitigated: نوع حمله صورت را نشان می دهد. کافی ست بر روی details کلیک کنید تا نوع ان را مشاهده نمایید.

Performance در کلودفلر

 بخش  Origin Performance Argo

بخش  Performanc کلودفلر

در این بخش اطلاعات و آماری برای سرویس CDN نسبت به درخواست کاربران قابل مشاهده است که البته نیازمند فعال کردن سرویس Argo در کلودفلر می‌باشد. سرویس Argo پس از فعال‌سازی ، درخواست‌های کاربران را به دقت بررسی کرده و نسبت به شرایط ترافیک کل اینترنت ، نزدیک‌ترین و پرسرعت‌ترین مسیر را برای ارائه درخواست به کاربران یافته و وب‌سایت را برای کاربر نمایش می‌دهد. طبق ادعای کلودفلر این قابلیت باعث می شود میزان تاخیر اینترنت تا 35% و میزان خطای اتصال 27% کاهش یابد. البته این سرویس به صورت تجاری عرضه شده و برای استفاده از آن باید مبالغی را پرداخت نمایید.

برای فعال سازی Argo همانند شکل زیر بر روی traffic کلیک کرده و سپس در بر روی enable Argo کلیک کنید.

رفتن به منوی traffic برای فعال کردن Argo در کلودفلر

overview در بخش performance

overview در بخش performance کلودفلر

در این بخش شما وضعیت کلی سایت خود را مشاهده خواهید نمود.

Fewer Server Needed: این قسمت نشان می دهد که سرور شما به واسطه استفاده از کلودفلر تا چه میزان در استفاده از منابع خود صرفه جویی کرده است. هرچقدر این درصد بیش تر باشد به معنای آن است که از منابع سخت افزاری سرور شما کمتر استفاده می شود و در واقع کلودفلر منابع بیش تری را در اختیار سایت شما قرار داده است.

Bandwidth Saved: مقدار پهنای باند ذخیره شده به واسطه استفاده از کلودفلر را نشان می دهد.

Content Type Breakdown: درصد نوع فایل های ذخیره شده در سایت شما را نشان می دهد.

بخش  DNS Traffic

بخش DNS Traffic کلودفلر

در قسمت DNS Traffic  می‌توان ترافیک کاربران و تعداد درخواست‌های آنها را بر روی DNS آنالیز کرد.

Noerror به معنای ان است که سایت شما به خوبی کار می کند و سرور به درخواست ها به درستی پاسخ می دهد.

NXdomain: به معنای وجود مشکل در سایت شما می باشد. این مشکل می تواند به دلیل وجود لینک شکسته در سایت شما باشد و یا می تواند به دلیل حمله از نوع DNS از سوی هکرها باشد.

در اینجا توضیح بخش آنالیز سایت در کلودفلر به پایان رسیده و امیدواریم این توضیحات برای شما مفید واقع شده باشند.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *