آموزش تصویری فعال سازی cloudflare

آموزش تصویری فعال سازی CloudFlare جهت بهبود سرعت و امنیت

ما در پست های گذشته CDN  یا شبکه توزیع محتوا را معرفی کردیم و در این مقاله قصد داریم نحوه فعال سازی یکی از محبوب ترین CDN های جهان به نام CloudFlare را آموزش دهیم.

آموزش تصویری فعال سازی کلود فلرCloudFlare:

فعال سازی کلود فلر

  1. برای فعال سازی cloudflare ابتدا وارد سایت cloudflare شوید. و سپس همانند تصویر زیر بر روی sign up کلیک کنید تا بتوانید یک حساب کاربری جدید برای خود ایجاد کنید.
ثبت نام در cloudflare

2. بعد از آن وارد صفحه جدیدی می شوید که باید همانند تصویر زیر آدرس ایمیل و پسورد خود را وارد نمایید و سپس بر روی create account کلیک کنید.

نکته: اگر تیک گزینه I would like to receive occasional email updates and special offers for Cloudflare  را بزنید اطلاعیه ها و بروز رسانی شرکت کلودفلر به ایمیل شما ارسال خواهند شد. به هر حال این گزینه اختیاری است و بستگی به تمایل شما دارد.

ثبت نام در cloudflare

3. در مرحله بعد شما وارد حساب کاربری خود خواهید شد. در سمت راست بالای سایت روی گزینه Add Site کلیک کنید تا پنجره جدیدی برای شما باز شود. کافی ست در کادر مشخص شده ادرس وب سایت خود را وارد کرده و سپس بر روی add site کلیک کنید.

اضافه کردن سایت برای فعال سازی کلودفلر

4. در مرحله کلودفلر قوانین و راهنمایی های لازم را به شما نشان می دهد و تنها کافی است که شما بر روی next کلیک کنید.

ادامه فرآیند فعال سازی در cloudflare

5. در مرحله بعد شما می توانید پلان مورد نظر خود را انتخاب کنید که شامل نسخه رایگان و نسخه های پولی است. شما می توانید همانند تصویر زیر بر روی نسخه رایگان کلیک کنید و سپس بر روی confirm plan کلیک کنید.

آموزش تصویری فعال سازی cloudflare

6. در مرحله بعد cloudflare قوانین مربوط به پلان مورد استفاده را به شما نشان می دهد. کافی ست بر روی confirm کلیک کنید.

فعال سازی cloudflare

7. در مرحله بعد شما لیستی از تمام رکوردهای DNS سایت خود را مشاهده می کنید. معمولا تمام رکوردها به صورت اتوماتیک قابل رویت می باشند اما در صورتی که رکوردی را مشاهده نکردید باید همانند تصویر نام رکورد مورد نظر خود را وارد کرده و سپس در قسمت آی پی باید آی پی سرور خود را وارد نمایید و سپس بر روی add record کلیک کنید.

همچنین در این مرحله می توانید تعیین نمایید که سیستم کلود فلر بر روی کدام ساب دامین ها و رکورد ها فعال و یا غیرفعال     باشد. ابر های نارنجی رنگ به معنای روشن بودن سیستم برای رکورد مربوطه و خاکستری به معنای خاموش بودن آن می باشد. با کلیک بر روی هر ابر می توانید آن را فعال یا غیر فعال نمایید. در نهایت باید بر روی continue کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

شما بعد از فعال سازی کلودفلر نیز می توانید به این تنظیمات دسترسی داشته باشید. شما در مقاله تنظیمات سرویس dns کلودفلر خواهید دید که چه رکوردهایی را باید فعال (نارجی رنگ) و چه رکوردهایی را باید غیرفعال (خاکستری رنگ) کنید.

تنظیمات Dns cloudflare

8. در مرحله بعد cloudflare نام  Nameserver های فعلی شما را در قسمت from نشان می دهد و از شما می خواهد که وارد مدیریت دامنه خود شویدو سپس Nameserver های جدیدی که توسط cloudflare در قسمت to معرفی شده اند را با Nameserver های قبلی خود جایگزین کنید.

تغییر نیم سرور های کلودفلر

9. برای تغییر DNS سایت خود باید وارد حساب کاربری شرکت ارائه دهنده خدمات هاست خود شوید و سپس همانند تصویر بر روی “مدیریت دامنه” کلیک کنید.

تغییر name server برای فعال سازی cloudflare

10. با کلیک بر روی “مدیریت دامنه” پنجره جدیدی باز می شود. در منوی سمت راست بر روی نام سرور ها کلیک کنید تا DNS های سایت خود را مشاهده نمایید.

تغییر name server برای فعال سازی cloudflare

11. حالا تنها کافی است که DNS هایی که در مرحله قبل (مرحله 8) توسط cloudflare معرفی شدند را کپی و با Nameserver های فعلی خود جایگزین کنید. و سپس بر روی تغییر نام سرور ها کلیک کنید.

اضافه کردن نیم سرور جدید ارائه شده در cloudflare

12. دوباره به صفحه cloudflare خود باز گردید (مرحله 8) و بر روی continue کلیک کنید.

تغییر نیم سرور های کلودفلر

نکته: ممکن است Nameserver های سایت شما با توجه به شرکت هاست شما در آدرس دیگری قرار گرفته باشند که شما می توانید با ارسال تیکت برای شرکت هاست خود از آن ها راهنمایی بخواهید.

نکته: تنظیم و ست شدن کامل DNS های کلود فلر بر روی دامنه حداقل به 24 ساعت زمان نیاز دارد.

بعد از 24 ساعت وارد حساب کاربری خود در کلود فلر شوید تا وضعیت سایت خود را مشاهده نمایید. اگر تمام DNS ها در کلودفلر فعال سازی شده باشد باید چیزی شبیه تصویر زیر را مشاهده نمایید.

نمای اصلی cloudflare

Cloudflare تنظیماتی را به صورت پیش‌فرض بر روی سایت شما انجام خواهد داد که کارایی ، سرعت وامنیت سایت شما افزایش می‌یابد اما در کنار این موارد ، کلودفلر قابلیت سفارشی‌سازی در تمام قسمت‌ها را فراهم ساخته تا کاربران بتوانند استفاده از این سرویس را نسبت به سایت خود تنظیم کنند. از آن جایی که آموزش همه این تظیمات بسیار طولانی و حوصله بر است ما آموزش تمام بخش های کلود فلر را در دسته بندی جداگانه ای به نام آموزش کلود فلر قرار داده ایم.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *