انتخاب نام دامنه بر أساس أصول سئو

آموزش انتخاب نام دامنه بر أساس أصول سئو

نام دامنه یک نام منحصر به فرد است که برای آدرس های اینترنتی استفاده می شود و شامل یک TDL یا پسوند (top-level domain) و یک نام دامنه می باشد. به ترکیب TDL و نام دامنه root domain گفته می شود. (در این ترکیب می تواند زیردامنه نیز وجود داشته باشد که البته اختیاری است).

تمام دامنه ها باید بر روی یکی از دو پروتکل های http (پروتکل نا امن) و یا https (پروتکل امن) سوار شوند.

شما در شکل زیر قسمت های تشکیل دهنده نام دامنه را ملاحظه می نمایید.

قسمت های تشکیل دهنده نام دامنه

امروزه موتورهای جستجو از کلمات کلیدی ای که در نام دامنه وجود دارد به عنوان یک عامل رتبه بندی درسئو استفاده می کنند.

همچنین نام دامنه باید ویژگی هایی داشته باشد که کاربران به راحتی بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند از جمله: به راحتی بتوان نام دامنه را تلفظ کرد، به راحتی تایپ شود، کاربر به محض شنیدن نام دامنه (نام آدرس وب سایت شما) متوجه شود این سایت در چه زمینه هایی فعالیت دارد و ….

در ادامه مهم ترین نکات در انتخاب نام دامنه را ذکر می کنیم.

انتخاب نام دامنه بر اساس اصول سئو

نام دامنه باید به راحتی در ذهن باقی بماند :

سعی کنید نام دامنه را به گونه ای انتخاب کنید که به راحتی در ذهن بماند، همچنین تلفظ و تایپ ان نیز راحت باشد.

در انتخاب نام دامنه خود از کارکترهای غیر معمول استفاده نکنید. همچنین سعی کنید نام دامنه تا حد امکان کوتاه باشد.

نام دامنه باید معرف وب سایت و کسب و کار شما باشد.

شما باید نام دامنه را به گونه ای انتخاب کنید که کاربر به محض دیدن آدرس وب سایت شما متوجه موضوع و نوع فعالیت وب سایت شما شود. به طور مثال وب سایتی که در زمینه خدمات هاست و دامنه فعالیت می کند باید در دامنه خود از کلمه host استفاده کند (به طور مثال besthost.com) تا کاربران هر کجا نام این آدرس را شنیدند بدانند این وب سایت در زمینه خدمات هاست و دامنه فعالیت دارد. یا به طور مثال سایت sedabardari که شما به محض شنیدن این نام متوجه می شوید این وب سایت در زمینه صدابرداری فعالیت می کند.

همچنین این مسئله از دید موتورهای جستجو نیز حائز اهمیت است. چرا که به طور مثال وقتی نام دامنه شما sedabardari است ولی شما در زمینه فروش کفش فعالیت می کنید به این معنا است که کلمات کلیدی شما با محتوای شما مطابقت ندارد و این مسئله تاثیر منفی بر سئو وب سایت شما خواهد داشت.

از گذاشتن خط فاصله در میان نام دامنه اکیدا اجتناب کنید :

در مواردی که نام دامنه شما به گونه ای است که باید از دو یا چند کلمه استفاده کنید (مثلا besthost.com) بهتر است آن ها را پشت سر هم وارد کنید و به هیچ وجه از خط فاصله استفاده نکنید یعنی آن را به صورت best-host.com ننویسید چرا که هم کار را برای کاربران خود سخت می کنید و هم ممکن است موتورهای جستجو شما را با اسپم اشتباه بگیرند.

تا حد امکان سعی کنید در پسوند (TLD) خود از .com استفاده کنید:

پسوند .com شناخته شده ترین پسوند در میان تمام پسوند ها است و استفاده از ان می تواند تاثیر زیادی در افزایش ترافیک ورودی شما داشته باشد.

تذکر: تا جای ممکن از پسوند .ir استفاده نکنید زیرا ممکن است به علت سیاست های تحریمی مشکلاتی را برای شما به وجود آورد.

زیرشاخه ها را در زیردامنه ها قرار ندهید:

اولین مسئله ای که باید در مورد زیرشاخه ها و زیر دامنه ها بدانید این است که از نظر گوگل ارزش محتوای زیر دامنه ها و زیر شاخه ها تقریبا یکسان است. بنابراین بهتر است مطالب متناسب با محتوای پیوندی مانند وبلاگ ها را به جای زیر دامنه‌ها در زیرپوشه ها قرار دهید. به عنوان مثال به جای استفاده از blog/besthost.com از besthost.com/blog استفاده کنید.

زیردامنه ها کاربردهای دیگری دارند که در مقاله دیگری به نام زیردامنه چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ به آن پرداخته شده است.

از ثبت دامنه های تمدید نشده اکیدا اجتناب کنید:

خیلی با این تصور که سن دامنه (مدت زمانی که از ثبت دامنه گذشته است) می تواند در بهبود سئوی وب سایت موثر باشد اقدام به خرید دامنه هایی می کنند که توسط صاحبان قبلی ان ها تمدید نشده اند.

توجه داشته باشید که ممکن است گوگل این دامنه ها را جریمه کرده باشد و به همین دلیل صاحبان این دامنه ها ترجیح داده باشند ان را تمدید نکنند. همچنین تمام تلاش گوگل در جلوگیری و تنبیه سوءاستفاده کنندگان است و از آن جایی که گوگل از این رفتار آگاهی دارد بنابراین  روش هایی را برای مقابله با سودجویان در نظر گرفته است.

به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *